Velka Upa - Horska Chata u Pecaru
Czechy

Velka Upa – karkonosze

Velka Upa

Po małej przerwie i niebycie nigdzie poza miejscem zamieszkania. Pozwoliłem sobie na wypad na tzw. „przepustkę” korzystając z długiego weekendu. Kierunek, jaki obrałem to dość mało wyróżniający się pośród niecodziennych podróży, bo jest nim nasz południowy sąsiad — Czechy.

Velka Upa (z niemieckiego Gross Aupa) to stara górska wieś, dzisiaj w granicach administracyjnych Pecu leżącego pod Śnieżką. Główne atrakcje tej wsi to skupiska pasterskich bud na Portaskach, do których można dotrzeć koleją linową, oraz westernowy ośrodek jeździecki. W okolicy można odnaleźć ruiny zamku Aichelburg z II połowy XIX w. Ciekawym miejscem pieszej wędrówki jest szlak do Obrego dołu – największego polodowcowego kotła Karkonoszy. Tutaj odnajdziemy relikty górnictwa rud, takie jak hałdy czy sztolnie oraz mała kapliczka poświęcona osobą które zakończyły swoje życie w górach.

Dla mnie to powrót do przeszłości. Nocleg w starej drewnianej chacie. Nie tylko widok, ale i zapach mówił, że jest to miejsce powstałe sprzed moich urodzin. Natomiast warunki znane mi z wcześniejszych pobytów. Charakteryzują się tym, że jest skromnie, czysto i nad wyraz ciepło co było dość ważne w tak zimną majówkę, jak tego roku. Jeżeli szukasz miejsca na weekendowy wyjazd poza miasto? Lubisz i cenisz górskie klimaty, to polecam miejsce, w którym miałem przyjemność nocować. Znajdziesz tu miłych ludzi spokój, piękne górskie widoki, dobre czeskie jedzenie i dobre piwo. Miejsce to Horská chata U Pekařů.

Koszt pokoju 2-osobowego z łazienką jest w granicach ok 45 zł za osobę / dobę. Do dyspozycji gości znajduje się dobrze wyposażona kuchnia oraz jadalnia w której można zjeść posiłek.

Zobacz również inne moje podróże.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *