Podróże,  Skagen

Skagen

Skagen

flag-of-denmarkSkagen – kto był ?

Zdecydowanie najciekawsze miejsce najbardziej wysuniętej na północ Jutlandii ze starą osadą rybacką o nazwie Skagen. Historia to nie tylko rybacy a szczególnie od końca XIX w. miejscowość Skagen była sławna z tego że przyciągała malarzy, którzy opuszczali swoje pracownie aby malować w plenerze. Szerokie, przestronne, piaszczyste plaże oraz bezkresne błękitne morze stwarzały wyjątkowe warunki dla pejzażystów. To właśnie w tym miejscu uformowała się wśród artystów grupa Skagen, i odegrała bardzo ważną rolę wywierając mocny wpływ na kulturę skandynawską na przełomie XIX i XX w. Znanym artystą z tamtego okresu jest Michael Ancher, który odkrył to miejsce dla wielu malarzy duńskich ale także norweskich i szwedzkich.Skagen

Obecne Skagen to przede wszystkim port i odsunięte od morza kameralne centrum. Ciekawym miejscem wartym zobaczenia jest kilka kilometrów na zachód osada Hojen, tzw. Stare Skagen (Gammel Skagen). Jednak to tylko nazwa wskazuje na stare, obecnie to nowoczesne miasteczko z piękną plażą. Jedyne ruiny które pozostały z XVIII w. pozostają pod grubą warstwą piasków/wydm.

Atrakcje w Skagen to przede wszystkim muzea w których znajdziemy centrum życia artystycznego oraz Hotel Brondum gdzie odkryjemy centrum życia towarzyskiego. Muzea posiadają w swoich zbiorach ponad 1,5 tysiąca dzieł pochodzących z lat 1870-1930. Dlatego choćby dla imponującej ilości warto odwiedzić to miejsce i rzucić swoim okiem na ten pokaźny zbiór.

Półwysep Grenen tzw. duński koniec świata :)Grenen

Ważnym punktem, które warto zobaczyć jest Grenen (przylądek Grenen) zwany również jako duński koniec świata. To piaszczysty cypel który 'non stop’ jest obmywany przez fale Morza Północnego które mieszają się z falami Morza Bałtyckiego. Aby zobaczyć to miejsce należy wybrać się niezależnym środkiem transportu lub skorzystać z lokalnego autobusu kursującego z dworca Skagen. Tak czy siak znajdziemy się na wielkim parkingu z którego na przylądek możemy za niewielką opłatą dojechać Sandormen-em, to uroczy wagonik ciągnięty przez traktor. Woda koło cypelka utworzonego z piasku jest najczęściej wzburzona ponieważ nacierają na siebie fale dwóch akwenów, które tworzą niezwykły spektakl. Każdy może zanurzyć nogi w wodzie stojąc okrakiem jedną nogą w Morzu Bałtyckim i drugą nogą w Morzu Północnym. Niestety z powodu niebezpiecznych prądów morskich i wirów obowiązuje absolutny zakaz kąpieli.Bunkry na plaży skrywają historię z czasów II wojny światowej.

Ciekawym miejscem są ukryte między wydmami niemieckie bunkry z czasów drugiej wojny światowej. Monumentalna latarnia morska na którą można się wdrapać aby podziwiać przepiękny widok panoramy okolicy. Grenen najlepiej odwiedzić wczesnym przedpołudniem lub późnym popołudniem kiedy nie ma tłumu turystów dowożonych na parking przez autokary wycieczkowe.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *