coronavirus
Podróże

Co to jest koronawirus i jakie są objawy?

Koronawirus COVID-19 rozprzestrzenił się na ponad 60 krajów!

Czym więc jest i co możesz zrobić, aby się chronić? Jakie są objawy koronawirusa?
Wydaje się, że zaczyna się od gorączki, po której następuje suchy kaszel. Po tygodniu prowadzi to do duszności, a niektórzy pacjenci już na tym etapie wymagają leczenia szpitalnego.

Objawy te niekoniecznie oznaczają, że masz chorobę i są podobne do tych w przypadku o wiele częstszych wirusów, takich jak przeziębienie i grypa.

W ciężkich przypadkach koronawirus może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność wielonarządową, a nawet śmierć.

Osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) są w kategorii podwyższonego ryzyka utraty życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że okres inkubacji – od zakażenia do wykazania jakichkolwiek objawów – trwa do 14 dni. Ale niektórzy badacze twierdzą, że może to potrwać do 24 dni.

Jak się chronić?
Agencje zdrowia twierdzą, że regularne i dokładne mycie rąk ma kluczowe znaczenie dla walki z chorobą.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi. Jednak podobne wirusy rozprzestrzeniają się za pomocą kropelek, takich jak te wytwarzane, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha.

Ważne więc jest, aby nie kaszleć i kichać bezpośrednio na drugą osobę. Należy pamiętać, aby nie dotykać twarzy niemytymi rękami i unikać bliskiego kontaktu z zarażonymi ludźmi.

Co powinienem zrobić, jeśli wydaje mi się, że mam koronawirusa?

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

lub

  • Zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Mimo że w Polsce nie stwierdzono przypadku osoby zarażonej koronawirusem, pamiętaj, że może być to kwestią czasu. Warto mieć na uwadze powyższe zalecenia dotyczące higieny osobistej.

Więcej oficjalnych informacji znajdziesz na stronie ministerstwa zdrowia pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

A gdybyście chcieli być na bieżąco, sprawdzcie co się dzieje na świecie w liczbach tutaj – https://www.worldometers.info/coronavirus/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *