Pochodzenie Halloween

halloween

Znowu ta pora roku, w której warto zauważyć, że Halloween pochodzi z Irlandii, a tradycja rzeźbienia dyń wywodzi się z rzeźbienia irlandzkiej rzepy.

Zdjęcie: „Widmowa rzepa” na wystawie w National Museum of Ireland – Country Life

Załączone zdjęcie przedstawia „ducha”, a raczej „widmo” z 1903 roku. Pochodzi z irlandzkiego Muzeum Życia Wiejskiego w Turlough Park w Castlebar. Wygląda naprawdę przerażająco.

Oczywiście święto Halloween sięga znacznie dalej, bo aż do festiwalu Samhain (Samhain – gaelickie święto wyznaczające koniec sezonu żniw i początek zimy lub „ciemniejszej połowy roku”. Tradycyjnie obchodzone jest od 31 października do 1 listopada, ponieważ celtycki dzień rozpoczynał się i kończył o zachodzie słońca.), pogańskiego święta, w którym następuje przejście od miesięcy letnich do końca żniw i zimy.

Jedna z tradycji dotyczących rozpalania wydrążonej rzepy była taka, że ​​pochodzi od irlandzkiego kowala o imieniu Jack, któremu odmówiono wstępu do nieba po zmowie z diabłem. Skazany na wieczne wędrowanie po ziemi, poprosił diabła o światło, więc dostał płonący kawałek węgla, którego niejaki Jack użył w wydrążonej rzepie, stąd nazwa Jack O’Lanterns.

Przykład wykonania halloweenowego lampiona z Rzepy.

W późniejszych latach, kiedy wielu Irlandczyków wyemigrowało do Ameryki, dynia była dużo bardziej praktyczna, łatwo dostępna do tego celu i znacznie łatwiejsza do krojenia!

Rozpalano ogniska, aby odstraszyć złe duchy i noszono kostiumy, aby zmylić ich w myśleniu, że osoby przebrane również są tej samej natury.

Tak oto pogańskie święto przeistoczyło się w coroczną wesołą towarzyską uroczystość, która odbywa się każdego roku w dniu 31 października.

Jak Wam się podoba pogańskie święto?

Czy niekłuci się z Waszym światopoglądem?

Brak komentarza
Udostępnij:

Może ci się spodobać również

Cliffs of Moher

Szeregowiec Ryan

Rossmore Forest Park

Rossmore Forest Park

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *