Irlandia

Szeregowiec Ryan

Saving Private Ryan

Szeregowiec Ryan – film. Czy wiecie że lądowanie wojsk alianckich w filmie Szeregowiec Ryan / Saving Private Ryan było nakręcone na plaży w Irlandii? Powodem wybrania innego miejsca niż plaża w Normandii był obszar chroniony i dostęp do nich zabroniony nawet dla ekipy filmowej Spilberga. Zespół filmowy musiał odnaleźć inne miejsce identyczne które zagra w scenie desantu na plaży Omaha. Idealnym miejscem okazała się plaża znajdująca się w Irlandii Ballinesker w Curracloe Strand w Wexford. W rolę 2,5 tysiąca alianckich żołnierzy szturmujących brzegi Normandii wcielili się żołnierze irlandzkich sił rezerwowych.

Szeregowiec Ryan
zdjęcie pochodzi z googlemaps

Najdroższa scena filmu – Szeregowiec Ryan / Saving Private Ryan

Scena ukazująca lądowanie na plaży w Normandii była najdroższą w całym filmie. Koszt samej jednej sceny został obliczony na kwotę 12 milionów dolarów (ok. 45 milionów zł) a budżet całego filmu wynosił 70 milionów dolarów. Z całą pewnością można powiedzieć że scena lądowania wojsk alianckich na plaży Normandii była bardzo ważna i miała przedstawiać realizm i dramatyzm tamtej chwili.

Jeżeli nie miałeś możliwości obejrzenia tego filmu polecam. Poczujesz przez chwilę jak to było podczas bohaterskiego wydarzenia które zmieniło historię II wojny światowej i przyszłych lat po wojnie. Wydarzenie miało miejsce 6 czerwca 1944 roku polegało na desancie wojsk alianckich na plaży Omaha w Normandii w którym uczestniczyło ok 15 tysiące żołnierzy. Z czego ok 3 tysiące poniosło śmierć na plaży. Jednostki polskich wojsk lądowych nie uczestniczyły w lądowaniu w Normandii. Brały udział: Polskie Siły Powietrzne, Polska Marynarka Wojenna i Polska Marynarka Handlowa.

Zobaczysz legalnie na SHOWMAX – https://www.showmax.com/

Tak na marginesie było to piekło ludzkich dramatów rozgrywające się podczas operacji o kryptonimie „Neptun”. Obyśmy nigdy nie mieli możliwości osobiście zakosztować czasu wojny i terroru.

 

Oby Bóg miał nas w swojej opiece.

Muzeum lądowania 6 czerwca 1944 roku na plażach w Normadii


Szeregowiec Ryan – (ang. Saving Private Ryan) – wyprodukowany w 1998 roku dramat wojenny, opowiadający o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. W roli Kapitana Johna H. Millera – Tom Hanks

zródło Wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Szeregowiec_Ryan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *