Krym,  Podróże

Zabytki Krymu, których nie można przegapić. Przewodnik dla całej rodziny

© РИА Новости / Константин Михальчевский

Pełna lista zabytków Krymu nie jest łatwa do skompletowania: okaże się zbyt długa. Istnieją starożytne miasta, pałace cesarskie i świątynie o tysiącletniej historii. Istnieje jeszcze więcej obiektów naturalnych: kolorowe jeziora, góry na miejscu wulkanów, jaskinie, wodospady, wąwozy.

Pośrednie dowody historycznej i naturalnej wartości tych miejsc mogą służyć jako uwaga filmowców. Zabytki Krymu są przedstawione na słynnych obrazach.Tak więc Jaskółcze Gniazdo można zobaczyć w filmach „Amphibian Man”, „Forgotten Melody for flute”, „Blue Bird”, „Mio, my Mio”. Pałac Woroncowa – w „Szkarłatnych żaglach”, obrazie „Assa”, „Zwykły cud”, „Dziesięciu Murzynów”, „Niebiańskie jaskółki”. W „Anna Karenina” i „Pies w żłobie” niektóre odcinki zostały nakręcone w Pałacu Livadia. W kształcie Półwysep Krymski przypomina kiść winogron. Od południa i zachodu jest obmywany przez Morze Czarne, od wschodu – Morze Azowskie. Wschodnie wybrzeże jest skaliste, zachód słynie z błota leczniczego, a najbardziej rozwiniętym i popularnym jest region południowy. Istnieją najbardziej znane kompleksy wypoczynkowe i centra rozrywki. A także pałace cesarskie i stworzone przez człowieka obiekty naturalne: ogrody i parki z egzotycznymi roślinami, rzeźbami i krajobrazem, charakterystyczne raczej dla krajów śródziemnomorskich.

Zamki i pałace

Jaskółcze Gniazdo (Gaspra)

© RIA Novosti / Konstantin Chalabov

Główną atrakcją sanatorium „Perła Krymu” jest pałac-zamek Jaskółcze Gniazdo: zabytek architektury zbudowany w 1912 roku.

Położony na stromym 40-metrowym klifie bajkowy zamek został zbudowany na południowym wybrzeżu Krymu w 1912 roku w stylu neogotyckim: iglice, wieżyczki, okna lancetowe. Dom wielkości ptaka mieścił biuro, salon i dwie sypialnie. Wokół domu są jałowce.

Ta atrakcja na Aurora Rock na przylądku Ai-Todor jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na półwyspie. Budynek ma 12 metrów wysokości stojąc na działce o wymiarach dziesięć na 12 metrów. Starożytni Rzymianie zbudowali na tym miejscu wieżę sygnalizacyjną, w XVIII wieku została przekształcona w latarnię morską, a w drugiej połowie XX wieku znajdowała się restauracja.

Teraz w zamku znajduje się muzeum. Goście mogą odwiedzić wystawę „Arcydzieła sztuki klasycznej XIX wieku”: 24 płótna z kolekcji Muzeum Sztuki w Symferopolu. W nim Aivazovsky, Polenov, Shishkin, uchwycenie zabytków Krymu.

Pałac Woroncowa (Ałupka)

© RIA Novosti / Konstantin Michałczewski

Pałac Woroncowa w Ałupce

Zwykle turyści łączą wycieczkę do Pałacu Woroncowa z wizytą w Zamku Jaskółczego Gniazda: odległość między obiektami wynosi około dziesięciu kilometrów. Ale pałac zasługuje na szczególną uwagę. Położony u podnóża góry Ai-Petri, budynek w stylu neomaureańskim został wzniesiony w 1848 roku jako letnia rezydencja hrabiego Michaiła Woroncowa.

Był gubernatorem generalnym Kraju Noworosyjskiego. Projekt budowlany został opracowany przez brytyjskiego architekta Edwarda Blore’a, współautora Pałacu Buckingham w Londynie.Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej muzeum w Pałacu Woroncowa zostało splądrowane, ale zachowało się wiele wnętrz. Tak więc przednia jadalnia nadal przypomina dekorację sal rycerskich, a ściany pokoju Chintz są tapicerowane tą – wtedy drogą – tkaniną.

Muzeum ma kilka stałych wystaw: wnętrza pałacowe z XIX wieku, Galeria Rodziny Woroncowa (są portrety członków rodziny namalowane przez znanych artystów), obrazy i rysunki radzieckiej awangardy, podarowane przez profesora Nikickiego Ogrodu Botanicznego Witalija Golubiewa, pejzaże Jakowa Basowa, obrazy kwiatów, połączone nazwą „Oddychanie aromatem róż”, wystawa map półwyspu i obrazów ukraińskich artystów.

W Pałacu Woroncowa znajduje się park, pomnik sztuki ogrodowej rozciąga się na 40 hektarach. Zielona strefa składa się z dwóch części: w górnej – kaskady stawów, ogród skalny – Mały i Duży Chaos, w dolnej – alejki i fontanny, nad brzegiem morza – Herbaciarnia.Warto również odwiedzić Taras Lwa z rzeźbami tych drapieżników wykonanymi z marmuru z Carrary, zbudowanymi według projektu Giovanniego Bonanniego.

Pałac Livadia (Livadia)

© RIA Novosti / Aleksiej Malgawko

Pałac Grand Livadia

Dawna południowa rezydencja rosyjskich cesarzy, położona na wybrzeżu Morza Czarnego trzy kilometry od Jałty, została utworzona w 1834 roku, a następnie wielokrotnie przebudowywana. W Białym Pałacu, przypominającym włoski palazzo, w 1945 roku odbyła się konferencja jałtańska – Stalin, Churchill i Roosevelt omawiali kwestie powojennego porządku światowego.

Białą Salę, w której spotkali się przywódcy trzech krajów, a także urząd cesarza Mikołaja II można odwiedzić z wycieczką. Na dachu budynku znajduje się Royal Solarium, stamtąd rozpościera się piękny widok na zatokę i port. Ponadto turyści mogą odwiedzić osobiste komnaty rodziny królewskiej i odwiedzić muzeum figur woskowych przedstawicieli dynastii Romanowów.

Pałac Massandra (osada Verkhnyaya Massandra)

© RIA Novosti / Konstantin Michałczewski

Pałac Massandra w Jałcie

Jest to druga (po Livadii) krymska rezydencja rodziny cesarskiej. Książę Siemion Woroncow zaczął budować pałac, ale w 1889 roku majątek został nabyty przez Departament Specjalny (instytucja państwowa, która zarządza majątkiem rodziny królewskiej) dla Aleksandra III. Wokół położono park w stylu angielskim: cedry, jałowce, cyprysy i drzewa owocowe – figi, cytryny, pomarańcze.

W czasach sowieckich istniało sanatorium dla pacjentów z gruźlicą, Instytut Uprawy Winorośli i Winiarstwa, dacza państwowa, a teraz jest to muzeum. Wśród eksponatów znajduje się kominek wykonany z brązowego marmuru, ręcznie robione żyrandole, mahoniowe meble, artykuły gospodarstwa domowego.

Pałac Chana (Bakczysarawa)

© RIA Novosti / Taras Litwinienko

Pałac Chana w Bakczysaraju

Jedyny na świecie przykład krymskotatarskiej architektury pałacowej został wzniesiony w XVI wieku w Bakczysaraju, który od 1532 do 1783 roku był stolicą Chanatu Krymskiego. Pałac Chana jest mniejszą kopią Topkapi w Stambule. Na terenie kompleksu, oprócz głównego budynku, znajduje się budynek haremu, kuchnia khana, biblioteka, duże i małe meczety, stajnia, grobowce, łaźnie Sary-Guzel, nasyp w pobliżu rzeki Churuk-Su z trzema mostami, ogrodami i parkiem wokół budynków.

Uważa się, że po wizycie w pałacu w 1820 roku Aleksander Puszkin napisał wiersz „Fontanna Bakczysaraj”.Obecnie dawna rezydencja krymskich chanów jest kompleksem muzealnym, częścią Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego Bachczaraj. Tam można odwiedzić wystawę „Sztuka biżuterii Tatarów krymskich”, zobaczyć odręczne książki, które mają pół tysiąca lat, rozważyć zimną stal i broń palną, zabytkowe naczynia.

Jaskinie

Marmarnaya (Symferopol)

© RIA Novosti / Aleksiej Malgawko

Marmurowa Jaskinia

17 kilometrów od Symferopola znajduje się pasmo górskie Chatyr-Dag. Znajduje się tu jedna z najpiękniejszych jaskiń na świecie – Marmur. Został odkryty w 1987 roku i przekształcony w atrakcję turystyczną: na głębokości 63 metrów położono ścieżki, wykonano oświetlenie i poręcze.

To miejsce stało się jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Krymu: wejście znajduje się na wysokości 920 metrów nad poziomem morza, wewnątrz w trzech salach – Pierestrojka, Spacer Tygrysa i Galeria Bajek – rzadkie w pięknie kryształy i kamienie o niezwykłych kształtach.

Mamontova (wieś Marmarnoye)

© RIA Novosti / Władimir Siergiejew

Jaskinia Mamuta

Nazwa jednej ze 150 jaskiń krasowych pasma górskiego Chatyr-Dag wiąże się ze znalezionymi tu szczątkami mamutów i innych starożytnych zwierząt. Jest również nazywany Emine-Bair-Khosar, co w języku tureckim oznacza „Studnia Emine na zboczu góry”. To naprawdę jest – głębokość 16 metrów i dotarcie do powierzchni zbocza.

Temperatura wewnątrz wynosi tylko pięć stopni, więc na spacer po pięciu salach o długości 700 metrów kurtki są obowiązkowe. Szczątki znalezionych zwierząt można obejrzeć tutaj, w muzeum paleontologicznym.

Krasnaja (wieś Perevalnoye)

CC BY-SA 4.0 / Nimuel23

Czerwona Jaskinia

Tatarzy krymscy nazywają Czerwoną Jaskinię – najdłuższą na półwyspie – Kizil-Koba. Nazwa pochodzi od koloru kamieni wewnątrz podziemnej przestrzeni. Możesz je rozważyć w ciągu godziny: tyle czasu zajmuje przejście 500 metrów pierwszą trasą wycieczki. Jednocześnie w jednej z sal można zobaczyć sanktuarium, archeolodzy datują je na VII-VI wiek pne.

W innym tunelu na głębokości dwóch i pół metra leży amfora. Uważa się, że jeśli wejdziesz w to z monetą, życzenie się spełni. Druga trasa wycieczki przyciąga wyszkolonych ekstremistów, którzy są gotowi podróżować przez podwodne tunele w kombinezonie i ze zbiornikiem tlenu. W jednej z hal turyści mogą zobaczyć największe stalaktyty na Krymie – osiem metrów.

Parki i ogrody

Nikicki Ogród Botaniczny (Jałta)

© RIA Novosti / Aleksiej Malgawko

Kot w kwietniku z tulipanami w Ogrodzie Botanicznym Nikitsky na Krymie

Założony w 1812 roku ogród jest podzielony na Górny, Dolny, Montedor i Primorsky. Główne wejście znajduje się w pierwszym, w pobliżu Zielonego Labiryntu znajdują się również najlepsze platformy widokowe. Ogród jest bardzo piękny, można zobaczyć niezwykłe rośliny, na przykład korek portugalski dąb, japoński banan lub gigantyczną sosnę.

Trudno jest obejść całe terytorium na raz, istnieje wiele różnych stref i szklarni. Tak więc w Ogrodzie Eden lub Raj, w zależności od pory roku, można podziwiać tulipany, róże i chryzantemy. I to jest największe repozytorium sadzonek różnych odmian owoców południa Federacji Rosyjskiej, jest ich około 11 tysięcy.

Park „Aivazovskoe” (Partenit)

© RIA Novosti / Aleksiej Malgawko

Artysta na otwarciu Ogrodu Japońskiego na terenie parku „Aivazovskoe”. Park Aivazovskoye w Partenit

Druga nazwa tego miejsca to rajski park. Na 25 hektarach na zboczach małej zatoki sadzi się około dziesięciu tysięcy roślin. Teren rekreacyjny ozdobiony jest nasadzeniami kwiatowymi, stawami, rzeźbami, amforami, altanami, są gaje sosnowe i cyprysowe, a nawet mały ogród japoński z herbaciarnią. Z licznych tarasów roztacza się panoramiczny widok na Partenit i okolicę.

Park Miskhor (Jałta)

CC BY-SA 4.0 / Limar Oksana

Miskhor Park

Jeden z najstarszych parków na Krymie został założony pod koniec XIX wieku, a następnie był częścią domu przyszłego ministra finansów Siergieja Witte. Na terenie 20 hektarów posadzono cyprysy, palmy, oleandry, dęby.

Dziś rośnie tam około 300 gatunków drzew i krzewów. Znajdują się tu ogromne ogrody różane i 120-metrowa aleja palmowa, która ma prawie 200 lat. Istnieją dwie platformy widokowe, fontanny, ławki. Pisarze Lew Tołstoj i Anton Czechow, kompozytor Siergiej Rachmaninow i piosenkarz Fiodor Czelapin lubili chodzić po uliczkach parku. A stąd można wjechać kolejką linową na szczyt Ai-Petri.

Park Miniatur (Bakczysaraj)

© RIA Novosti / Konstantin Michałczewski

Mężczyzna na wzór katedry Włodzimierza w Chersonese w Parku Bachczaria „Krym w miniaturze w dłoni”

Tutaj, na niewielkim obszarze, główne atrakcje Krymu są zbierane w miniaturze w skali 1:25 – pałace, rzeźby, świątynie. Wszystkie 57 prac jest wykonanych bardzo skrupulatnie.

Góry i klify

Ai-Petri (Gaspra)

© RIA Novosti / Konstantin Michałczewski

Kolejka linowa Miskhor — Ai-Petri na Krymie

Do XV wieku na górze o malowniczych szczytach podobnych do zębów smoka znajdowała się bizantyjska świątynia św. Piotra. Na cześć którego nazwano to miejsce, najbardziej wietrzne na Krymie.Ai-Petri, którego wysokość wynosi 1234,2 m n.p.m., można dojechać kolejką linową z miejscowości Miskhor. Trzykilometrowa kolejka linowa jest również punktem orientacyjnym: między stacjami „Sosnovy Bor” i „Ai-Petri” – 1670 metrów, jest to jedno z najdłuższych niepodpartych przęseł w Europie.

Wielki Kanion Krymu (wieś Sokolinoe)

CC BY-SA 4,0 / N 3 14 15 92 65 

Wielki Kanion Krymu

Wielki Kanion, rozciągający się między Jałtą a Bakczysarą, ma tylko 3,5 km długości. Turyści podziwiający czterysta metrowe skały pokonują tę odległość wzdłuż dna wąwozu w trzy godziny.

Wokół źródeł, wodospadów i głębokich kąpieli. Kształtem punkt orientacyjny przypomina ciętą kłodę – to miejsce oddziela pasmo górskie Ai-Petri i Boyka.

Góra Ak-Kaya (wioska Belaya Skala)

© RIA Novosti / Taras Litwinienko

Widok na Białą Skałę w pobliżu wsi Biełoża Skala, rejon biełogorski na Krymie

Przetłumaczone z języka tatarskiego miejsce to nazywa się „białą skałą”. Podobnie jak sztuczna konstrukcja z wapienia i piaskowca, była kiedyś szczytem na dnie Morza Tetris, a następnie znajdowała się 325 metrów nad powierzchnią wody.

U podnóża Ak-Kay znaleziono miejsca starożytnego człowieka, artykuły gospodarstwa domowego Scytów i znaki na kamieniach, które pozostawili Sarmaci. Ze szczytu roztacza się panoramiczny widok na Biełogorsk, a przy dobrej pogodzie – i część Symferopola.

Góra Kot (Simeiz)

CC BY-SA 4.0 / Nata Mostova 

Góra Cat

Góra Cat, górująca nad równiną o 254 metry, jest wizytówką Simeiza. Tatarzy nazywali go Kosh-Kaya, czyli „podwójną skałą”: w jego zarysach widzieli kota przykucniętego do picia wody z morza. Na szczycie znajduje się taras widokowy, w drodze do niego znajduje się dolmen, którego wiek przekracza trzy tysiące lat, a u podnóża skały znajduje się żwirowa plaża, na której najczęściej opalają się nudyści.

Złota Brama (Koktebel)

© RIA Novosti / Siergiej Malgawko

Skała Golden Gate w rezerwacie przyrody Karadag na Krymie

Łukowata skała w strefie przybrzeżnej między Koktebel a wioską Kurortnoye wznosi się osiem metrów nad wodą. Pokryty jest porostami o żółtawo-czerwonych odcieniach – stąd nazwa. Wielu turystów patrzy na tę atrakcję z wody. Uważa się, że życzenie złożone pod łukami łuku z konieczności się spełni.

Jeziora i wodospady

Sasyk-Sivash (Eupatoria)

© RIA Novosti / Aleksiej Pawliszak

Jezioro Sasyk-Sivash koło Eupatorii

Na jeziorze Sasyk-Sivash, położonym między Eupatorią a Saki i oddzielonym od Morza Czarnego półtorakilometrowym przesmykiem, sól jest wydobywana od czasów starożytnych i traktowana błotem. Uważa się, że kąpiel tutaj jest doskonałym zapobieganiem chorobom zakaźnym i wirusowym.

Powierzchnia zbiornika wynosi 75 kilometrów kwadratowych, ale głębokość jest dość mała – od pół metra do 1,2 metra. Znany jest również z jasnoczerwonego koloru wody. Najbardziej nasycone kolory są w lipcu i sierpniu. Kolor wody jest pod wpływem słońca, najjaśniejsze zdjęcia uzyskuje się w południe.Bogaty różowy i czerwony kolor zapewniają glony dunaliella salina (Dunaliella salina): wytwarzają dużo beta-karotenu, a także jednokomórkowe mikroorganizmy – archeony.

Jezioro Koyashskoye (wieś Borisovka)

© RIA Novosti / Alisa Zakharenko

Jezioro Koyash, Krym

Między Kerczem a Teodozją znajduje się kolejne różowe słone jezioro – Koyashskoye. Obszar ten wynosi tylko pięć kilometrów kwadratowych, głębokość wynosi jeden metr. Morze Czarne znajduje się dziesięć metrów dalej, są one oddzielone wąskim przesmykiem.Czerwonawy kolor wody, który jest wzmacniany latem, jest podawany nie tylko przez glony Dunaliella słoną wodę, ale także przez skorupiaki artemiczne (Artemia salina). To oni tworzą lecznicze błoto o torfowej konsystencji z zapachem siarkowodoru.

Wodospad Jur-Jur

CC BY-SA 3.0 / Andrzej Butko

Wodospad Jur-Jur

Najbardziej płynący wodospad Krymu znajduje się w wąwozie Khapkhal w pobliżu wsi Generalskoye, która znajduje się niedaleko Ałuszty. Strumienie wody Ulu-Uzen East River (aka Megapotamo) latają z wysokości 15 metrów. Aby zobaczyć próg trzech kaskad, musisz pokonać dwa kilometry pieszo wzdłuż szlaku desek.

Za strumieniami wody znajdują się trzy czcionki, z których woda wypełnia Jur-Jur, których nazwa tłumaczy się jako „gaworzenie”. Według legendy są to źródła młodości, grzechu i lojalności. Każdy może wybrać, w którym z nich pływać, ale temperatura wody nie wzrasta powyżej dziesięciu stopni.

Jezioro Marsjańskie (wieś Skalistoe)

© РИА Новости / Ирина Павленко

Opuszczony kamieniołom we wsi Skalistoye, dystrykt Bakczysaraj, który jest popularnie nazywany Jeziorem Marsjańskim

Prostokątne jezioro z lazurową wodą pojawiło się na mapie trzy dekady temu. Wokół jest prawie marsjański krajobraz: jest mało roślinności, brzegi są skaliste. Wcześniej na terenie zbiornika znajdował się kamieniołom, w którym wydobywano śnieżnobiały wapień Inkerman. Podczas wiercenia robotnicy natknęli się na potężny podziemny strumień, który w ciągu kilku dni zamienił to miejsce w jezioro – atrakcję turystyczną i miejsce odpoczynku.

Zatoczki i cyple

Przylądek Tarkhankut (Olenevka)

© RIA Novosti / Siergiej Malgawko

Urlopowicze przy naturalnym basenie „Bowl of Love” na przylądku Tarkhankut

Najpiękniejsze plaże – prawie malediwskie – znajdują się nie na popularnym południowym wybrzeżu Krymu, a nie w kurorcie Saki i Evpatoria, ale na zachodzie półwyspu, osiem kilometrów od miejscowości Olenevka, w pobliżu przylądka Tarkhankut. Morze tutaj jest czyste i przejrzyste, lazurowe w kolorze, nie wpada do niego ani jedna rzeka.

Plaże są szerokie, piasek jest biały.To miejsce jest również odpowiednie dla tych, którzy lubią pływać w bardzo ciepłej wodzie: ze względu na gorące stepowe powietrze latem ogrzewa się do 28 stopni.W pobliżu przylądka znajduje się naturalny basen w skale – „Kielich Miłości”. Jest oddzielony od morza białymi skałami i jest obowiązkowym punktem do zobaczenia na selfie dla turystów.

Cicha Zatoka (Koktebel)

© RIA Novosti / Siergiej Malgawko

Przylądek Chameleon i wioska Koktebel na Krymie

Trzy kilometry od Koktebel, za Przylądkiem Chameleon znajduje się półtorakilometrowa piaszczysta plaża – Quiet Bay. Nazwa odzwierciedla jego charakter: nawet przy sztormowej pogodzie wody chronione przez skały są spokojne. Fani kempingów często przyjeżdżają tu na relaks.

Przylądek Fiolent (Bałakława)

© RIA Novosti / Siergiej Malgawko

Dziewczyna zajmuje się SUP-surfingiem w obszarze wodnym Jasper Beach w pobliżu Cape Fiolent w Sewastopolu

Przylądek jest pozostałością aktywnego wulkanu, który wypluł lawę setki milionów lat temu. Jest zachowany u stóp, a także warstwy tufów. Według legendy to właśnie na Przylądku Fiolent apostoł Andrzej Pierwszy Powołany postawił stopę na krymskiej ziemi, który przybył tutaj, aby głosić Ewangelię.

Wybrzeże w pobliżu przylądka to liczne skaliste zatoki.Najpopularniejszą plażą jest Jasper: kawałki kamienia półszlachetnego są czasami łapane przez wczasowiczów. Można się do niego dostać z klasztoru św. Jerzego schodami, nazywanymi Ścieżką Zdrowia. Mówi się, że składa się z tysiąca kroków, a wspinaczka może zająć pół godziny.

Świątynie i klasztory

Kościół św. Jana Chrzciciela (Kercz)

© RIA Novosti / Aleksiej Malgawko

Kościół św. Jana Chrzciciela w mieście Kercz

U podnóża góry Mitrydates między VIII a XI wiekiem, na miejscu starszej budowli, wzniesiono świątynię – przykład architektury bizantyjskiej. Wyróżnia się wyglądem: architekci przeplatali biały kamień z czerwoną cegłą. Obecnie jest to najstarszy funkcjonujący kościół prawosławny na Krymie.

Meczet Juma-Jami (Evpatoria)

© RIA Novosti / Aleksiej Pawliszak

Meczet Khan-Jami (Juma-Jami) w Eupatorii

Największy meczet na Krymie został wzniesiony w 1552 roku. Struktura kształtem przypomina świątynię Hagia Sophia w Konstantynopolu. Można go rozpoznać po dwóch 35-metrowych minaretach. Turyści dowolnej religii mogą odwiedzić atrakcję z wycieczką.

Kościół-Latarnia morska św. Mikołaja Cudotwórcy (Malorechenskoye)

© RIA Novosti / Siergiej Malgawko

Kościół-latarnia morska św. Mikołaja Cudotwórcy we wsi Malorechenskoye na Krymie

Najwyższa świątynia na Krymie (65 metrów) została wzniesiona półtorej dekady temu. Jest częścią Pomnika Wszystkich, Którzy Zginęli na Wodach. Ten kościół może być latarnią morską: pod głównym krzyżem wewnątrz pozłacanej kuli znajduje się latarnia morska, która jednak nie jest zawarta w działkach Morza Czarnego.

W piwnicy znajduje się muzeum katastrof na wodach. Istnieje 17 sal ozdobionych w formie zatopionego statku. Stoiska i materiały wideo w każdym z nich opowiadają o najbardziej wielkoskalowych tragediach na wodzie.

Zabytki: starożytne miasta i fortece

Tauryc Chersonese (Sewastopol)

© RIA Novosti / Władimir Astapkowicz

Fragment rezerwatu narodowego „Tauric Chersonese” – ruiny starożytnego miasta Chersonese

Zbudowane przez starożytnych Greków w 421 rpne, miasto jest tym samym Korsunem wspomnianym w kronikach starożytnej Rusi, gdzie książę kijowski Władimir Czerwone Słońce został ochrzczony. To wydarzenie zmieniło los wszystkich Słowian wschodnich.

Przez dwa tysiące lat Tauric Chersonese był największym miastem północnego regionu Morza Czarnego. Obecnie jest to rezerwat historyczno-archeologiczny, który znajduje się pod ochroną UNESCO. Turyści mogą odwiedzić starożytną osadę z ruinami, zobaczyć łaźnie, amfiteatr, bazyliki, średniowieczne fortece.

Jaskiniowe miasto-twierdza Chufut-Kale (Bakczysaraj)

© RIA Novosti / Irina Nekhoroshkina

Średniowieczne jaskinie

Miejscowi nazywali to miejsce żydowską fortecą. Położony na skalistym płaskowyżu na wschód od Bachczaraj, Chufut-Kale można dotrzeć tylko jedną drogą od strony klasztoru Wniebowzięcia Najświętszego Narodzenia. Z trzech stron punkt orientacyjny otoczony jest 30-metrowymi klifami.

Historia miasta związana jest z Karaimami: ludem tureckim wyznającym religię związaną z judaizmem.Dziś turyści wspinają się na szczyt i oglądają ruiny starożytnego miasta. W pobliżu jaskinie wykorzystywane przez karaimów do celów ekonomicznych są wykute w skałach.

Niezwykłe muzea

Muzeum Podwodne „Aleja Liderów” (Olenevka)

© AP Photo / Sergey Dolzhenko

Podwodne muzeum „Aleja przywódców” w pobliżu półwyspu Tarkhankut na Krymie

Pięć kilometrów od wsi Olenevka, w pobliżu przylądka Tarkhankut, sto metrów od brzegu, znajduje się podwodne muzeum „Aleja Przywódców”: na głębokości od 12 do 19 metrów na dnie morskim zainstalowano ponad 60 posągów i pomników. Ekspozycja została otwarta w 1992 roku przez okręt podwodny Vladimir Borumensky.

Uważa się, że muzeum ma dwie „sale” oddzielone podwodnym łukiem.Pierwszy jest „polityczny”, jest Włodzimierz Lenin, Karol Marks, Józef Stalin, Feliks Dzierżyński. W drugiej „sali” znajdują się przedstawiciele sztuki i literatury, popiersia Gorkiego, Majakowskiego, Ostrowskiego, Wysockiego, Jesienina, Czajkowskiego. „Ekspozycję” uzupełniają pomniki wybitnych osobistości (na przykład pierwszy kosmonauta Jurij Gagarin) i zabytki – Wieża Eiffla, London Bridge.

Nurkuj na głębokość z brzegu lub łodzi, sprzęt można wypożyczyć.

Dawna baza okrętów podwodnych (Balaklava)

© RIA Novosti / Wasilij Batanow

Uroczyste otwarcie ekspozycji poświęconej 50-leciu 14 Dywizji Okrętów Podwodnych w Sewastopolu

To miejsce nazywane jest najbardziej okazałą nienaturalną atrakcją półwyspu. W sztucznej grocie, gdzie w czasach sowieckich na głębokości 126 metrów znajdował się tajny podziemny zakład naprawy łodzi podwodnych, obecnie muzeum.

Znajduje się wewnątrz 120-metrowego wierzchowca Tavros, który miał chronić obiekt nr 825 GTS na wypadek uderzenia nuklearnego wroga. Można tam zobaczyć warsztaty, warsztaty, dok o długości 505 metrów, magazyny do przechowywania amunicji, pomieszczenia do przygotowywania torped do bitwy, a także eksponaty wystawy „Siły podwodne Rosji”.

Co zobaczyć z dziećmi

Akwarium (Alushta)

© Fotolia / dennisjacobsen

Pirania

Otwarte w 2007 roku akwarium (wtedy – jeden pokój) zamieniło się teraz w miejsce, w którym w czterech salach odwiedzający mogą zobaczyć mieszkańców Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku i Atlantyku, Morza Czerwonego i Śródziemnego. Jest tam 250 gatunków ryb – tylko duże oceanaria mogą pochwalić się tak wieloma mieszkańcami.

W akwariach są psy, łyżwy, krowy, koty i smoki, z których wszystkie są morskie. Są tam również piranie i mureny, podobnie jak małe rekiny. A także – krokodyle, żółwie, kraby i koralowce z muszlami morskimi.Na drugim piętrze, nad akwarium znajduje się kącik dzikiej przyrody „Call of the Jungle”, gdzie żyją węże, małpy, jaszczurki monitorujące, papugi i jaszczurki.

Teatr Zwierząt Morskich „Aquatoria” (Jałta)

© Zdjęcie : Teatr Zwierząt Morskich „Aquatoria”

Teatr Zwierząt Morskich „Aquatoria”

Sami właściciele nazywają to miejsce terytorium dobrego nastroju. Podaje go delfiny, lwy morskie i foki, morsy i białe wieloryby. Po występie można pływać z delfinami, udać się na farmę żółwi, gdzie żyje 20 gatunków tych zwierząt, a także aligatory i krokodyle.

Znajduje się tu również muzeum UFO, w którym prezentowane są eksponaty, według organizatorów, związane z kontaktami międzyludzkimi i obcymi. Można też zobaczyć postacie humanoidów i bohaterów fantastycznych filmów w pełnym rozmiarze.

Muzeum „Polana Bajek” (Jałta)

© Depositphotos / alexjstas64

Muzeum „Polana Bajek” w Jałcie

Kilka kilometrów od Jałty w leśnym wąwozie tuż pod gołym niebem można znaleźć setki bajkowych bohaterów – rzeźby wykonane z naturalnych materiałów, na przykład Chernomor, Pinokio, Giant. W parku znajdują się interaktywne programy: przewodnicy przeprowadzają quizy, w chacie Baby Jagi turyści spotykają się z samą gospodynią, nagradzając zwycięzców. W ciepłym sezonie występy dla dzieci odbywają się co godzinę. W Królestwie Krzywych Luster obiekty te zniekształcają wygląd każdego, kto do nich zagląda. Wszyscy dobrze się bawią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *