Irlandia,  Kulinaria

SCALTEEN — IRLANDZKI PUNCH Z MLEKA I WHYSKY

Scalteen to irlandzki trunek sprzed wielu lat, którym irlandzcy przodkowie cieszyli się, gdy czuli się źle. To po prostu poncz z irlandzkiej whisky.

Istnieje wiele różnych przepisów na ten gorący trunek. W dawnych czasach była to mieszanka whisky, ubitych jajek i masła, a niektórzy producenci skalteen dodawali nawet bulion wołowy, aby stworzyć naprawdę obfity napar.

Scalteen – irlandzki poncz z mleka i whisky

WARIANTY I TYPY SCALTEEN

Inni woleli mieszankę gotowanej whisky, masła, jajek, cukru i gorącego mleka podczas przygotowywania tego starożytnego leku na przeziębienie.

Ten mleczny poncz z mleka i whisky jest o wiele bardziej sycącym napojem niż bardziej znana gorąca toddy czy irlandzka gorąca whisky (hot whysky).

Dzisiejsze przepisy zwykle nie używają masła i jajek, ale są kombinacją gorącego mleka, whisky i miodu. Mielony imbir lub gałka muszkatołowa mogą być użyte, aby dodać trochę pikanterii w smaku.

Przyjrzyjmy się zatem początkom, historii i przepisom na Scalteen, starą irlandzką tradycję.

SCALTEEN – WSPARCIE PRZED PRZEZIĘBIENIEM I ZŁYM ZIMOWYM SAMOPOCZUCIEM

Kiedy nadchodzą chłodne jesienne i zimowe dni, a sezon grypowy wkracza w pełni, wielu z nas potrzebuje rozgrzewającego naparu, aby „ogrzać nasze wnętrze” i zapewnić nam wsparcie do stawienia czoła codziennym porannym żywiołom.

Możliwe, że nigdy wcześniej nie słyszałeś o scalteen, ale jest to napój, który irlandzcy przodkowie wybrali, aby złagodzić zimowy smutek. To właśnie scalteen był ulubionym naparem irlandzkich przodków do walki z przeziębieniem i grypą.

Dwie szklanki skalteen

Podawany osobom z katarem, kichaniem i drapaniem w gardle, scalteen był zaleceniem lekarza dla wielu w Irlandii w czasach przed antybiotykami, a nawet lekarzami.

Oto stare irlandzkie powiedzenie podkreślające wiarę irlandzkich przodków w to starożytne lekarstwo…

Czego masło i whisky nie mogą wyleczyć, nie ma na to lekarstwa.

An té nach leigheasann im nó uisce beatha,

ní aon leigheas ar.

Oto oryginalne powiedzenie w języku irlandzkim:
(gaeilge – jeden z gaelickich lub celtyckich języków Europy)

Plus tutaj jest wymowa fonetyczna …

On tay nock ly-sun im no ish-ka-bah-ha nee eh-un ly-ss er.

I bądź bardzo ostrożny, aby nie poparzyć sobie języka. Pozwól swojemu skalteenowi ostygnąć przed wypiciem.

Poncz z mleka i irlandzkiej whisky

HISTORYCZNE PRZEPISY DLA SCALTEEN

Tradycyjny scalteen, składający się z ubitych jajek i masła, nie był łatwy do wykonania. Jajka musiały być dobrze ubite i powoli dodawane do gorącego płynu, aby uniknąć zsiadania się.

Wersja scalteen z bulionem jajeczno-kostnym nie była tylko napojem. Jak mówimy w Irlandii, „było w tym jadło i picie”.

W książce Diarmaid Ó Muirithe „Słowa, których nie używamy” zawiera opis robienia skalteena, który usłyszał od mężczyzny z hrabstwa Tipperary.

„Do półtora litra odcedzonego bulionu wołowego, do którego dodano sól i czarny pieprz, dodaj pół butelki whisky, dwa ubite jajka i bryłkę masła. Dobrze podgrzej mieszaninę, ale nie gotuj.”

Zwróć uwagę na ostrzeżenia Tipperary’ego, aby nie gotować mieszanki. W przypadku przegrzania whisky i masła powstaje ostry smak spalenizny. Podgrzane składniki nie mieszają się, tworząc kremową, gładką konsystencję.

Sporządzanie dobrego skalteena wymagało wielkich umiejętności i praktyki, a doświadczony wytwórca skalteena był wysoko ceniony przez tych, którzy byli przekonani o korzyściach zdrowotnych tego irlandzkiego napoju.

Scalteen – irlandzki napój whisky z mlekiem

DZICY ANGLO IRLANDZCY ARYSTOKRACI WCHŁANIAJĄCY SCALTEEN

Najbardziej niesławnymi pijakami sclateen była grupa anglo-irlandzkich arystokratów w XVIII wieku, którzy utworzyli stowarzyszenie o nazwie Hell Fire Club (Irlandzki Klub Ognia Piekielnego). Spotykali się u podnóża gór Wicklow w domku myśliwskim na wzgórzu Montpelier.

Pili ogromne ilości skalteena, a ich nikczemne zachowanie nadal jest częścią lokalnej tradycji. Irlandzki Klub Ognia Piekielnego działał w latach 1735-1741. Opowieści o ich rozpuście odstraszyłyby każdego od obfitego skaleteena, którego pili mówiąc pospolicie jak wiadrem.

Ich klubowym emblematem był czarny kot, a zrujnowane pozostałości budynku, w którym kiedyś spotkali się nocami na imprezy wypełnione, na których spożywali ten ożywczy trunek.

IRISH WHISKY MILK PUNCH – ORYGINALNY IRLANDZKI LIKIER KREMOWY

Receptura Irish Whiskey Milk Punch sięga co najmniej 1700 roku. Był butelkowany i sprzedawany w XIX wieku – można chyba powiedzieć, że był to oryginalny irlandzki likier śmietankowy.

Początków słynnego Irish Cream firmy Baileys można doszukać się w skalteenie.

Królowa Wiktoria musiała cieszyć się kroplą lub dwoma skalteenami, ponieważ w 1838 r. wydała królewski nakaz na firmę Nathaniela Whissona, aby był „dostawcą ponczu mlecznego dla Jej Królewskiej Mości”, jak pisze David Woodrich w swojej książce »Punch: The Delights (and Dangers) of the Flowing Bowl.«

Irish Scalteen or scailtín

I tak bez zbędnych ceregieli przygotujmy sobie kilka filiżanek skalteena lub fantazyjnego wiktoriańskiego ponczu mlecznego.

Oto, czego będziesz potrzebować…

Składniki na Scalteen

SKŁADNIKI DO SCALTEEN (PUNCH Z IRLANDZKIEJ WHISKY)

Oto krótka lista tego, czego będziesz potrzebować. Sprawdź poniższą kartę przepisu, aby poznać dokładne ilości.

  • 2 szklanki pełnego mleka
  • ½ szklanki irlandzkiej whisky (świetne są Jameson, Paddy lub Bushmills)
  • 2 łyżki miodu
  • ½ łyżeczki mielonego imbiru
  • ½ łyżeczki świeżo zmielonej gałki muszkatołowej

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA

Wlej mleko i whisky do małego rondla.

Podgrzewanie mleka i whisky na poncz

Dodaj miód i zmielony imbir.

Mała szczypta cynamonu może dodać głębi smaku, ale nie byłaby tradycyjnym irlandzkim dodatkiem.

Mieszanie ponczu mlecznego

Powoli podgrzewaj podczas mieszania. Nie pozwól mu się zagotować.

Scalteen przyozdobiony świeżą gałką muszkatołową

Wlać do kubków i posypać startą gałką muszkatołową. I masz to – prosty przepis na zrobienie skalteena. Mam nadzieję, że ten irlandzki mleczny napar rozgrzeje Wasze serca w mroźne zimowe dni.

Poncz z mleka i irlandzkiej whisky

Inspiracja i zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.irishamericanmom.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *