Wietnam

Prawdziwe podziemne królestwo

W 1991 roku, prosty rolnik natknął się na niezbadaną jaskinię w Parku Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng (jest to park leżący w północnej części Wietnamu, w prowincji Quảng Bình, na północ od gór Trường Sơn). Jednak potężny huk wody dolatujący ze środka do wejścia skutecznie go odstraszył przed wejściem do pięknej jaskini. Tutejsi mieszkańcy nazwali jaskinię Son Doong (co oznacza górską lub podziemną rzekę), i nigdy nie zdobyli się na odwagę aby zajrzeć do środka.

Dopiero w 2009 roku, grupa brytyjskich naukowców pod kierownictwem Howarda Limberta, po raz pierwszy zdecydowała się na wejście do środka jaskini. To co zobaczyli zapierało dech w piersiach i wyglądało na samowystarczalny wewnętrzny tajemniczy świat. Świat ten ma 5 km długości i jakieś 150 metrów szerokości. Po zbadaniu jaskini potwierdzili że Son Doong jest w istocie największą jaskinia na świecie.

To wyjątkowe miejsce ma swoje flory, fauny, jeziora, a nawet chmury. Postanowiłem udostępnić kilka zdjęć z tego niesamowitego nowego podziemnego świata, który został niedawno odkryty. Bo przecież rok 2009 był nie tak dawno :).

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony: www.sondoongcave.orgDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *