Historia marki Timex
Kącik zegarmistrza

Historia zegarków Timex

Klasyczna marka stworzyła jedne z najlepszych jakościowo elementów odmierzania czasu na świecie. Bogata i zróżnicowana historia idzie w parze z ich sukcesem i uznaniem klientów. Zapoznamy się z marką oferującą różnorodność pięknie wykonanych zegarków, w tym tradycyjnie zegarki analogowe i nowoczesne modele z wyświetlaczem cyfrowym. Marce Timex udało się zachować swój odrębny styl, poruszając się z duchem czasu i obejmując nową technologię i nowe funkcje.

Ich kreatywność i eksperymenty pomogły im rozwinąć się jako marka. Ich konsekwentne przystępne ceny sprawiły, że stały się popularne wśród fanów, którzy szukają wysokiej jakości w przystępnej cenie. Pragnienie produkowania dobrze wykonanych zegarków dla każdego, od samego początku było celem firmy Timex. Pomogło im wytyczyć ścieżkę jako niezawodna, a jednocześnie stylowa marka zegarków przede wszystkim dla mężczyzn przemierzających czas w różnych dziedzinach życia.

Historia marki Timex

1854 – 1950

Kiedy producenci mosiądzu Benedict i Burnham postanowili rozpocząć produkcję zegarów z mosiądzu w roku 1854. Początkowo handlowali zegarkami pod szyldem „The Waterbury Clock Company”. Firma została legalnie zarejestrowana w roku 1857. Początkowo sprowadzali luksusowe wzory zegarków z Europy na rynek w Stanach po bardzo przystępnych cenach. Szybko osiągnęli swój cel. Stając się jedyną z największych firm, wśród producentów zegarków i zegarów, zarówno w USA, jak i na całym świecie.

Na początku ograniczali się do produkowania kopii droższych zegarków. Dopiero w roku 1887 zaprojektowali i stworzyli swój pierwszy własny zegarek o nazwie – „Jumbo”. Sukces ich najnowszego projektu przyciągnął uwagę zamożnego handlowca Roberta H. Ingersolla. Dzięki któremu firma zmieniła swą nazwę na „Ingersoll Watch Company”. Z pomocą Roberta i jego brata Charlesa, marka stworzyła zegarek Dollar Ingersoll, sprzedając go za, jak można się domyślić, dolara i biorąc szturmem rynek w Stanach.
Zegarek Ingersoll za jednego dolara.
Zdjęcie pochodzi ze strony: Time Zone

Marka rozwijała się w szybkim tempie, aż do roku 1878.

Po modernizacji fabryki, do większych rozmiarów, wydajność wzrosła i firma produkowała ponad 200 sztuk zegarków dziennie, aby nadążyć za popytem. Mimo że jakość była wysoka, cena była niska, a popularność marki wzrastała, słabe techniki sprzedaży oznaczały, że zegarki były sprzedawane ze stratą, a firma wkrótce zbankrutowała.

Dopiero w pierwszej wojnie światowej kiedy artyleryjscy strzelcy potrzebowali dobrego czasomierza do odmierzania czasu, firma Ingersoll rozpoczęła czołgać się z głębi firmowego i finansowego niebytu. Zmodyfikowali jeden z projektów zegarków damskich, i wykonali zegarek kieszonkowy o nazwie – „The Midget”, zamieniając go w precyzyjny i dobrze wykonany zegarek na żołnierską rękę. Pierwszy tego rodzaju projekt zrewolucjonizował tworzenie zegarków i pomógł w produkcji zegarka na rękę, który widzimy do dnia dzisiejszego.

Wojsko znacznie pomogło w projektowaniu elementów zegarków Ingersollowi, ale to tak naprawdę Disney pomógł powrócić Ingersollowi do komercyjnego świata. Ameryka lat 30. wciąż cierpiała na trudności po depresji, a mała postać o nazwie Myszka Miki, która wydawała się dobrym sposobem na stworzenie bardzo potrzebnego dopingu. Po dołączeniu do Disneya firma Ingersoll stworzyła słynne i niezwykle popularne zegarki i zegary – „Mickey Mouse”, które przyczyniły się do umocnienia ich jako szanowanej i popularnej marki.

Zegarek Ingersoll Micky Miki
Zdjęcie pochodzi ze strony: Mickey Mouse Watches

1950 – 1980

Dopiero w latach 50. XX w. Timex uzyskał swoją nazwę, a do tego udoskonalił swoje mechanizmy, aby usprawnić działanie produktów i obniżyć koszty produkcji. Z reklamami prezentującymi praktycznie niezniszczalną konstrukcję i charyzmatycznym prowadzącym Johnem Cameronem Swayze, który umiejętnie demonstrował zalety zegarków — Timex szybko się rozwijał.

Zegarki Timex stopniowo stały się znane ze swojej niezawodności i doskonałego wzornictwa. Ponieważ w całej swojej kolekcji zegarki biżuteryjne stanowiły tylko 30% oferty, jubilerzy odmawiali współpracy i sprzedaży marki Timex w swoich sklepach. Aby temu przeciwdziałać, szef marketingu, Robert Mohr, zbudował sieć dystrybucji drogerii, domów towarowych i innych, a następnie nietypowych punktów sprzedaży. W latach sześćdziesiątych sprzedaż przekroczyła 70 milionów dolarów.

https://youtu.be/NIwYCD1eUiA

Wszystko szło świetnie aż do lat 70, Timex znów zaczął spadać. Kontrakty z różnymi markami, w tym z Disneyem, zakończyły się, wzrosła konkurencja ze strony nowoczesnych firm zegarmistrzowskich, a nierozsądne przedsięwzięcie na komputery domowe spowodowało, że firma zaczęła się jeszcze bardziej wahać.

Do 1972 roku, próbując nadążyć za szybko zmieniającym się rynkiem — Timex zaczął produkować cyfrowe zegarki. Podczas kłopotów w firmie, zarówno na poziomie produkcji, jak i zarządzania, firma walczyła o utrzymanie swojego udziału w rynku na obecnie w przeważającej mierze rynku elektronicznym — większość swoich zegarków sprzedawała prawie dwukrotnie więcej niż ich konkurenci.

Pierwsze zegarki Timex z wyświetlaczem z roku 1970
Zdjęcie pochodzi ze strony: Pinterest

1980 – czas obecny

Lata 80. zmieniły jednak kierunek — marka skupiła się na zegarkach i niczym więcej oraz poprawiła funkcje, takie jak żywotność baterii, styl i właściwości wodoodporne. Koncentrując się na nowych projektach i funkcjach, Timex stworzył style, które są dostępne do dziś. Ich popularność utrzymywała się na przestrzeni lat. Dzięki strumieniowi udanych realizacji, od tego czasu Timex scementował swoje miejsce na rynku — stając się jednym z najbardziej nowoczesnych w dzisiejszych czasach.

Stworzony w 1986 roku z pomocą profesjonalnych sportowców Timex Ironman, szybko stał się jednym z najlepiej sprzedających się zegarków w USA i przez ponad dziesięć lat był największym na świecie zegarkami sportowymi.

Zegarki Timex Ironman
Zdjęcie pochodzi ze strony: Timex

Jednym z powodów, dla których Ironman zyskał takie uznanie, gdy został wydany, było wykorzystanie bardzo przydatnej funkcji, jakim było podświetlanie wyświetlacza, funkcja stworzona z panelu elektroluminescencyjnego nazwanego później jako INDIGLO, która oświetliła tarczę zegarka i pozwoliła na łatwe odczytanie czasu bez względu na porę dnia. Obecnie jest używany w ponad 70% kolekcji zegarków marki Timex.

Dzięki wymiennym paskom i klasycznej tarczy analogowej Timex Weekender jest idealny do łatwego spersonalizowania swojego stylu i odmierzania czasu. Wracając do historycznych projektów, Weekender zapewnia wszechstronność i uproszczenie oraz jest ponadczasowy. Paski zegarków Timex można łatwo zmienić, aby spersonalizować wygląd, bez konieczności zmiany całego zegarka, a także dla nieskończonych opcji i stylów.

Modne zegarki Timex Weekender
Zdjęcie pochodzi ze strony: zegarki-online.pl

Timex Chronograf

Zegarek Timex Chronograf łączy w sobie możliwość odmierzania czasu poprzez stoper i klasyczny zegarek. Jest często używany w zegarkach sportowych, ale został również wykorzystany w niektórych projektach Timex Weekender i można go łatwo zatrzymać i rozpocząć ponowne odmierzanie w celu zapewnienia odczytu dokładnego czasu.

Zainspirowany ikonicznymi kurtkami z amerykańskich uniwersytetów, zegarek Timex Originals University ma wyjątkowy wygląd, który celebruje rok powstania Timexa.

Zegarki Timex Originals University
Zdjęcie pochodzi ze strony: zegarki-online.pl

Wprowadzony w 1997 r., trafnie nazwany Timex Expedition został stworzony z myślą o wyprawach outdoorowych i sporcie. Istnieją teraz różne projekty oparte na oryginalnym zegarku sportowym Timex, z których każdy łatwo można włączyć do bardziej swobodnego stroju, a także sprzętu sportowego.

Zegarki Timex Expedition
Zdjęcie pochodzi ze strony: Timex

Nazwany na cześć oryginalnej nazwy Timex, kiedy zegarki powstawały w 1854 roku. The Waterbury to klasyczny design z ponadczasową analogowym cyferblatem, wydaną z okazji 160 lat zegarmistrzostwa.

Zegarki Timex Waterbury
Zdjęcie pochodzi ze strony: Timex

Twój Szybki przewodnik po historii Timex

  • Timex rozpoczął działalność jako Waterbury Clock Company w 1854 roku i odniósł sukces dzięki zegarkom kieszonkowym.
  • W drugiej wojnie światowej przeprojektowali swój popularny damski zegarek, the Midget, aby stworzyć pierwszy militarny zegarek na potrzeby wojska.
  • W latach 30. ubiegłego wieku nawiązano współpracę z wytwórnią Disney, w której wyprodukowali serię popularnych zegarków i zegarów Mickey Mouse.
  • W latach 50. zaczęli promować swoją wytrzymałość dzięki reklamom telewizyjnym. Hasło przewodnie brzmiało „takes a licking and keeps on ticking”.
  • Firma ponownie skoncentrowała swoje plany w latach 80. i wyprodukowała popularny zegarek Timex Ironman, torując drogę do kolekcji zegarków sportowych.

Podsumowując…

Timex miał swoje wzloty i upadki, ale to, co pozostało niezmienne przez te wszystkie lata. To determinacja, by dostarczać wysokiej jakości zegarki w przystępnej cenie. Od pierwszego zegarka kieszonkowego po szeroką gamę zegarków dla prawie każdego. Timex zdołał się rozwijać i ewoluować. Tworząc projekty, które przetrwały próbę czasu i połączyć wytrzymałość z niepowtarzalnym stylem.

Sklep ONLINE…
Zobacz zegarki nr1 we Wrocławiu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *