Podróże,  Polska

Podróż po Polsce: 30 najpiękniejszych miejsc na jeden dzień

Podróżowanie po Polsce może przynieść Ci ogromną ilość niezapomnianych wrażeń. Przede wszystkim ze względu na nieopisaną różnorodność przyrody i krajobrazu. Morze, jeziora, góry, rzeki, lasy – wszystko to można znaleźć na terenie kraju.

Oczywiście „najpiękniejsze miejsca” to nieco subiektywne pojęcie. Ale zabytki zebrane w tym przeglądzie pokażą, jak różnorodny jest ten kraj i jak wiele rzeczy można znaleźć podróżując po Polsce. Tutaj mówimy o tych miejscach, które są bardzo wygodne do odwiedzenia, jeśli nie masz dużo czasu – powiedzmy, jednego dnia lub weekendu.


1. Jezioro Żywieckie. Jest to sztuczny zbiornik wodny w pobliżu miasta Żywiec w województwie śląskim. Chociaż służy celom gospodarczym – znajduje się tam elektrownia wodna – jezioro to wyróżnia się wyjątkowym pięknem, a zatem przyciąga ogromną liczbę turystów. Są mariny, plaże, można surfować i jeździć jachtami. Szczególnie piękny widok na jezioro otwiera się z góry Zhar, należącej do Beskidu Małego.

2. Konjaków, Istebna, Jaworzynka. To tzw. Beskidzkie Truves. Wszystkie trzy wsie są częścią wspaniałego krajobrazu Beskidu Śląskiego i są połączone jedną główną drogą i kilkoma mniejszymi drogami. A te miejsca są bardzo znane ze swoich tradycji: lokalna muzyka i umiejętność tkania koronek są szczególnie znane.

3. Skansen w Sanoku w województwie podkarpackim. Jest to jeden z największych skansenów w kraju. Na powierzchni 38 hektarów znajduje się prawie 100 drewnianych budynków w duchu lokalnych tradycji.

4. Toruń. Jest to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Toruń jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Również miasto jest dobrze znane z faktu, że urodził się tu Mikołaj Kopernik. A Toruń jest stolicą… Piernik!

5. Gniezno. Jest to pierwsza stolica Polski. Tu powstało pierwsze polskie arcybiskupstwo i tu znajduje się Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najbardziej czczonych i znanych polskich kościołów. A jak miło jest wędrować wąskimi uliczkami, których sercem jest starożytny Rynek!

6. Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie (powiat jeleniegurski, województwo dolnośląskie). Jest to najwyższy wodospad w Karkonoszach w Polsce. Woda spada w trzech krokach z wysokości 27 metrów. Za wodospadem znajduje się sztuczna jaskinia, w której występuje duża akumulacja ametystów i pegmatytu. Jaskinia ta nazywana jest „Złotym Dołem”. Sam wodospad znajduje się na wysokości 846 metrów nad poziomem morza.

7. Wieś Zalipie w województwie małopolskim. Znany jest z tego, że prawie wszystko w nim jest pomalowane! Lokalny tradycyjny wzór można zobaczyć wszędzie: na domach, płotach, huśtawkach, meblach, piecach, drzewach, a nawet czajnikach i pralkach! Nawiasem mówiąc – jest to również lokalna cecha – w zasadzie wszyscy artyści w Zalipye to kobiety.

8. Bydgoszcz leży nad Brdą. Nieoficjalna nazwa miasta to „Bydgoszcz Wenecja”. I trudno z tym polemizować: patrząc na wielowiekowe budynki odzwierciedlone w czystych wodach rzeki oraz na łodzie i łodzie powoli płynące przez miasto, zaczynasz czuć się w średniowiecznej bajce. Na wschód od miasta znajduje się Kanał Bydgoski, najstarsza obecna droga wodna w kraju łącząca Wisłę z Odrą.

9. Jezioro Zegrzyńskie. Jeśli pogoda będzie dobra w weekend w lecie, oznacza to, że plaże w pobliżu jeziora, położone 30 km od Warszawy, będą pełne turystów. Ten sztucznie stworzony zbiornik na Narwi jest dziś jednym z najpopularniejszych niedzielnych destynacji wakacyjnych wśród mieszkańców stolicy i okolic.

10. Trasy jeździeckie w Beskidzie Niskim. Tzw. trasa transbeskidzka jest najdłuższą spośród górskich ścieżek tego typu. Jego długość wynosi 400 km. Wybierając się na wycieczkę tą drogą, można spotkać kolorowe wioski, malownicze doliny, pasma górskie, wspaniałe parki narodowe.

11. Pałac w Bozkowie koło Nowej Rudy (woj. dolnośląskie). Ten piękny budynek z 18 wieku nie jest pierwszym rokiem w opuszczonym stanie. Ale być może dlatego przyciąga turystów swoją tajemnicą i zagadką.

12. Soltykovskie Gagaty. Jest naturalnym zbiornikiem wodnym w województwie świętokrzyskim. Oprócz wspaniałej roślinności znajdują się tu również złoża minerałów i skamieniałości paleontologiczne.

13. Jezioro Turkusove na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Znajduje się w miejscu, w którym od dawna wydobywa się kredę. Kolor jeziora jest nieco nietypowy – niebieski z zielonym odcieniem. Kolor ten uzyskuje się dzięki grze światła słonecznego, które przenikając do czystej wody i odbijając się od minerałów na dnie zbiornika, i dają taki efekt. W pobliżu jeziora znajdują się ścieżki do uprawiania turystyki pieszej. Jeśli wspinasz się na pobliskie wzgórze, możesz zobaczyć nie tylko to jezioro, ale także samo Morze Bałtyckie.

14. Wieś Żelazowa Wola pod Warszawą. Urodził się Tu Fryderyk Chopin i spędził tu dzieciństwo. Teraz w domu, w którym mieszkał przyszły kompozytor, znajduje się muzeum, a w pobliżu znajduje się park i ogród rozplanowane w latach 30. ubiegłego wieku.

15. Rafting na trasie bobrów. To prawdziwa przyjemność dla miłośników kajakarstwa. Trasa przebiega przez województwo zachodniopomorskie i lubuskie i znajduje się wśród malowniczych lasów i rzek.

16. Zamek Moshnensky. Położony w województwie opolskim zespół architektoniczny jest jedną z głównych atrakcji Górnego Śląska. Obecnie znajduje się tu centrum leczenia chorób układu nerwowego, ale część zamku jest otwarta dla zwiedzających.

17. Jezioro Niedzke. To polodowcowe jezioro jest jednym z najmniej dotkniętych przez człowieka jezior mazurskich. Szczególnie tutaj spodoba się tym, którzy cenią sobie kontakt i harmonię z naturą.

18. Rafting na rzece Dikaya (Divoka) Orlitsa. Podróżowanie wzdłuż tej rzeki nie jest łatwą sprawą i jest bardziej odpowiednie dla tych, którzy mają pewne doświadczenie. Jest dość skalisty, bardzo zimny i niesamowicie piękny – ekstremalna przyjemność dla miłośników raftingu. Dziki Orzeł płynie w Sudetach przez Polskę i Czechy.

19. Muzeum Postaci … przed pójściem spać. Oto bohaterowie polskich analogów programu „Good Night Kids”. Jedyne tego typu muzeum znajduje się w Rzeszowie. I nie jest nawet jasne, kto jest tu bardziej zainteresowany – dzieci czy dorośli …

20. Miasto Bielsko-Biała w województwie śląskim. Jedno z najpiękniejszych polskich miast z licznymi starymi budynkami i oczywiście centralnym Rynkiem. Nawiasem mówiąc, są dwa niezwykłe pomniki bohaterów… Kreskowki. To ulubiony pies Polaków Rex oraz Bolek i Lölek.

21. Ruiny zamku Rabsztyn w województwie małopolskim. Jest to zamek rycerski z 13 wieku. Część została odrestaurowana, ale z większości konstrukcji pozostały tylko szkielety murów. Co jednak przyciąga ogromną liczbę turystów. Z zamkiem związanych jest wiele legend. Na przykład, że głęboko pod ziemią znajduje się inny zamek – duży i piękny. I że jego mieszkańcy tam śpią. I tylko raz w roku budzą się, otwierają drzwi luksusowych sal i siadają przy stołach pokrytych pysznymi daniami. A potem wszystko znów zasypia – do przyszłego roku…

22. Baranya Gora. Jest to druga co do wysokości góra w Beskidzie Śląskim. Jego wysokość wynosi 1220 metrów. Na jego szczyt, gdzie znajduje się stacja geodezyjna i punkt obserwacyjny, znajdują się ścieżki biegnące wśród dziewiczej przyrody. A widok z góry jest po prostu fantastyczny!

23. Vislyanskie Zhulavy. Na północy Polski, kilkadziesiąt kilometrów od morza, Wisła pozostawia dużą ilość osadów rzecznych, tworząc tym samym wydmy piaskowe – oddzielają one Żuławy od Bałtyku. Znaczna powierzchnia Żuław położona jest poniżej poziomu morza, dlatego zbudowano tam rozległą sieć zapór i kanałów – uważana jest za jedną z najgęstszych w Europie.

24. Ikony w Łańcucie. Miasto Łańcut w województwie podkarpackim znane jest z 17-wiecznego Zamku Lubomirskiego. Do naszych czasów zachował się w doskonałym stanie. Przechowywana jest tu największa kolekcja ikon w Polsce. Na zamku znajduje się ich około 2500. Zasadniczo ikony te zostały przeniesione po wojnie ze zniszczonych kościołów znajdujących się na terenie północno-wschodniej części Polski.

25. Wieś Krasieów w powiecie opolskim, w gminie Krasieów. Znaleziono tu ślady starożytnych i, a na miejscu znaleziska zbudowano pawilon paleontologiczny. Teraz jest otwarty „Yurapark” – park rozrywki, „zamieszkany” przez dinozaury.

26. Pola lawendy. I to nie w Prowansji, ale pod Olsztynem! Pole lawendy w pobliżu Novy Kavkov istnieje od 2001 roku. I choć miłośnicy uprawy tej rośliny czasami mają trudności – w końcu lokalny klimat nie jest tak odpowiedni dla lawendy jak prowansalskiej – co roku można tu zaobserwować luksusowe kwitnienie. Jednocześnie rolnicy starają się nie używać nawozów chemicznych i sprzętu ochronnego. A kiedy sezon się kończy, bukiety i saszetki są wykonane z suszonych kwiatów.

27. Kamieniołom podwodny w Piechczynie (woj. kujawsko-pomorskie). Na jego dnie leżą prawdziwe skarby – jachty, żaglówki, nawet dwa Fiaty 126 w niemal idealnym stanie. Szczególnie interesujące jest tutaj, kiedy przez jakiś czas nie było deszczu, a woda jest całkowicie przezroczysta. Jest to jeden z niewielu kamieniołomów w Polsce, w którym można nurkować.

28. Ujście Warty (woj. lubuskie). Jest to królestwo dzikich zwierząt i ptaków żyjących w pobliżu wody. Te ostatnie to 270 gatunków. Wszystkie są pod ochroną – w końcu jest park narodowy. W 2009 roku został uznany za najlepszy europejski cel turystyczny.

29. Podziemne bunkry w Szczecinie. Uważa się, że było ich tu prawie 800! Po II wojnie światowej otwarto 160. Jednym z najciekawszych jest bunkier przeciwlotniczy. Znajduje się na głębokości 17 metrów, a nawet miał własne zaopatrzenie w wodę. Grubość jego murów wynosi 3 metry. W bunkrze mogło być 2500 osób jednocześnie.

30. Ośrodek Słowian i Wikingów w Volinie. Spacer wzdłuż tego skansenu jest jak podróż w czasie. Istnieją odtworzone chaty z wczesnego średniowiecza, w których czasami spędzają czas członkowie słowiańskich bractw. W każdym z tych domów możesz iść i zapoznać się z sytuacją wewnętrzną. Co roku odbywa się festiwal Słowian i Wikingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *