halloween
Irlandia

Pochodzenie Halloween

Znowu ta pora roku, w której warto zauważyć, że Halloween pochodzi z Irlandii, a tradycja rzeźbienia dyń wywodzi się z rzeźbienia irlandzkiej rzepy.

Zdjęcie: „Widmowa rzepa” na wystawie w National Museum of Ireland – Country Life

Załączone zdjęcie przedstawia „ducha”, a raczej „widmo” z 1903 roku. Pochodzi z irlandzkiego Muzeum Życia Wiejskiego w Turlough Park w Castlebar. Wygląda naprawdę przerażająco.

Oczywiście święto Halloween sięga znacznie dalej, bo aż do festiwalu Samhain (Samhain – gaelickie święto wyznaczające koniec sezonu żniw i początek zimy lub „ciemniejszej połowy roku”. Tradycyjnie obchodzone jest od 31 października do 1 listopada, ponieważ celtycki dzień rozpoczynał się i kończył o zachodzie słońca.), pogańskiego święta, w którym następuje przejście od miesięcy letnich do końca żniw i zimy.

Jedna z tradycji dotyczących rozpalania wydrążonej rzepy była taka, że ​​pochodzi od irlandzkiego kowala o imieniu Jack, któremu odmówiono wstępu do nieba po zmowie z diabłem. Skazany na wieczne wędrowanie po ziemi, poprosił diabła o światło, więc dostał płonący kawałek węgla, którego niejaki Jack użył w wydrążonej rzepie, stąd nazwa Jack O’Lanterns.

Przykład wykonania halloweenowego lampiona z Rzepy.

W późniejszych latach, kiedy wielu Irlandczyków wyemigrowało do Ameryki, dynia była dużo bardziej praktyczna, łatwo dostępna do tego celu i znacznie łatwiejsza do krojenia!

Rozpalano ogniska, aby odstraszyć złe duchy i noszono kostiumy, aby zmylić ich w myśleniu, że osoby przebrane również są tej samej natury.

Tak oto pogańskie święto przeistoczyło się w coroczną wesołą towarzyską uroczystość, która odbywa się każdego roku w dniu 31 października.

Jak Wam się podoba pogańskie święto?

Czy niekłuci się z Waszym światopoglądem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *