Jesienne trunki, które zrobisz w domowym zaciszu.
Większość miłośników wina jesienią sporządza wino z winogron. Jednak wyśmienity trunek można także zrobić z innych owoców dostępnych jesienią.
Jedną z moich propozycji jest wino z owoców dzikiej róży. Plusem jest to, że owoce dzikiej róży można zbierać nawet późną jesienią.
Składniki (na 10 litrów)
- 2,5-3 kg owoców dzikiej róży
- 8 litrów wody
- 2-2,5 kg cukru
- drożdże typu malaga, madera lub tokaj
- pożywka dla drożdży (kupisz w sklepach specjalizujących się w winiarstwie np. browin.pl)
Przygotowanie:
Materiał na wino najlepiej zdobyć z bardzo dojrzałych i lekko przymrożonych owoców. Warto ze zbiorami owoców poczekać do pierwszych październikowych przymrozków (gdybyś jednak dokonał zbioru wcześniej, możesz włożyć owoce na kilka dni do zamrażalnika). Następnie przystępując do dzieła, usuń ogonki i szypułki, umieść owoce w dużym naczyniu i sparz wrzątkiem. Kiedy owoce przestygną, wymieszaj je z drożdżami, pectopolem (co to pectopol? Tutaj znajdziesz odpowiedź https://www.winodomowe.pl/product-pol-55-Pektopol-pektoenzym.html), 1 kg cukru oraz pożywką dla drożdży. Dla lekkiego szaleństwa możesz dodać pokrojoną w cienkie plasterki cytrynę i kilka gałązek świeżej bazylii. Pozostaw owoce pod przykryciem (pamiętaj, aby mieszać je codziennie po kilka razy). Po ok. tygodniu przelej zawartość do gąsiora, dodaj cukier i wodę. Gdyby wino nie było dostatecznie kwaśne. Dodaj kilka gramów kwasku cytrynowego.
Jak wygląda proces fermentacji?
Głównym czynnikiem który powoduje proces fermentacji są drożdże, które przerabiają cukry na alkohol. Kiedy całą zawartość umieścisz w gąsiorze, pamiętaj, aby nie napełniać go całkowicie, ponieważ zawartość może wykipieć. Gąsior zamknij korkiem z rurką fermentacyjną i pozostaw w temperaturze ok. 18-22 st. C. Pilnuj, by w rurce zawsze znajdowała się woda.
Kiedy możemy zlewać zawartość z gąsiora?
Kiedy zaobserwujesz, że w rurce przestanie bulgotać, a na dnie butli zacznie się tworzyć osad, zlej wino. Na pewno zapobiegnie to jego zmętnieniu i powstaniu drożdżowego posmaku. Wykorzystaj do tego plastikową rurkę: jeden koniec włóż do butli, a drugi, po zassaniu 🙂 płynu winnego ustami, do innego przygotowanego naczynia stojącego poniżej gąsiora. By nie zasysać osadu, na końcu rurki umocuj patyk tak, aby nieco wystawał. Zależy od rodzaju owoców i ilości cukru, który nadaje moc, wina słabsze zlewa się po dwóch, a mocniejsze po 3-4 miesiącach.
Jak długo wino dojrzewa?
Teraz po dokładnym umyciu gąsiora, napełnij go uprzednio zlanym winem i zamknij korkiem z rurką. Gdy zobaczysz na dnie nowy osad, ponownie zlej płyn. Czynność tę należy jeszcze powtórzyć kilkakrotnie. Kiedy na dnie przestanie powstawać osad, umieść gąsior w pomieszczeniu o temperaturze 10-12 st. C. W przygotowanych warunkach wino będzie dojrzewać, czyli nabierać smaku i klarowności. Czas dojrzewania wina bywa różny – waha się od 2 do 3 miesięcy do nawet 2 lat.
Kiedy możemy zlewać do butelek i stawiać na stół?
Musisz poczekać do czasu kiedy trunek będzie w pełni klarowny i dojrzały. Dobrze nadają się do tego butelki z ciemnego szkła. Zamknij butelki korkiem. Najlepiej przechowuj wino w pozycji leżącej (zapobiegnie to wysychaniu i kruszeniu się korka) w stałej temperaturze ok. 10 st. C.