Rosja

45 zabytków Petersburga, które warto zobaczyć

Kulturalna stolica Rosji, miasto-muzeum pod gołym niebem, Wenecja Północy – tak zakochani w tym mieście nazywają Petersburg. Stolicy Północnej nie sposób pozostać obojętnym, a będąc tu raz, będziesz chciał wrócić ponownie. W Petersburgu jest tak wiele zabytków, że nie sposób zobaczyć ich podczas krótkich wakacji. Podpowiemy Ci, na co najpierw zwrócić uwagę.

Pustelnia Państwowa

Ta główna atrakcja Petersburga jest drugim co do wielkości muzeum sztuki na świecie. Kompleks muzealny mieści się w sześciu zabytkowych budynkach, z których głównym jest luksusowy Pałac Zimowy, dawna rezydencja cesarska.

Za założyciela muzeum uważa się cesarzową Katarzynę II, która zaczęła prywatnie pozyskiwać i kolekcjonować dzieła sztuki. Kolekcja Katarzyny II była podstawą ekspozycji muzeum. Obecnie kolekcja Ermitażu zawiera około 3 milionów dzieł sztuki. Wśród nich jest malarstwo, grafika, rzeźba, dzieła sztuki użytkowej, monety i znaleziska archeologiczne.

Muzeum jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie, a jego ekspozycja mieści się w 365 salach. Kolekcja muzealna przedstawia sztukę światową od epoki kamienia do końca XX wieku.

Państwowy Ermitaż.

Zespół pałacowo-parkowy Peterhof

Przybywając do Petersburga, nie zapominaj, że zdecydowanie powinieneś odwiedzić jego przedmieścia. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Peterhof, położony nad brzegiem Zatoki Fińskiej. Oto dawna frontowa rezydencja cesarska, założona w 1711 roku. Według planu Piotra I miał przyćmić swym blaskiem nawet Wersal.

Peterhof obejmuje zespoły pałacowo-parkowe, które powstały na przestrzeni dwóch wieków. Park Dolny, Ogród Górny i Park Angielski należą do XVIII wieku. Sześć kolejnych zespołów pałacowo-parkowych powstało w XIX wieku. Wraz z innymi zabytkami Petersburga Peterhof jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeden z największych systemów fontann na świecie znajduje się w Peterhofie. Znajduje się tu około 150 czynnych fontann, w tym „Neptun”, sparowane fontanny „Adam” i „Ewa”, kaskada „Szachownica Góra” oraz legendarna Wielka Kaskada z fontanną „Samson” pośrodku. To barokowe arcydzieło to jeden z najpiękniejszych zespołów fontann na świecie, który w blasku strumieni wody i blasku złoconych rzeźb jest fantastycznym widokiem.

Dzieci będą zachwycone fontannami z krakersami – tak nazywają się fontanny z niespodziankami, które znajdują się w Parku Dolnym. Dorosłych turystów zainteresuje zwiedzanie Pałacu Monplaisir, Pałacu Marly i Wielkiego Pałacu Peterhof z bogatymi wnętrzami i bogatą kolekcją eksponatów.

Zespół pałacowo-parkowy Peterhof.

Sobór św. Izaaka

Świątynia ta, położona w samym centrum północnej stolicy, jest jednym z symboli miasta i wybitnym przykładem późnego klasycyzmu. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Auguste Montferrand i poświęcony w 1858 roku.

Budowa świątyni trwała prawie 40 lat. Katedra św. Izaaka Dalmacji jest aktywną cerkwią prawosławną, obiektem dziedzictwa kulturowego Rosji i ma status muzeum. Wnętrza katedry zachwycają swoją wspaniałością. Można tu zobaczyć grupy rzeźbiarskie, zachwycające ornamenty, żyrandole z pozłacanego brązu, witraże, dziesiątki paneli i obrazów.

Podłoga, ściany i kolumny świątyni wyłożone są wielobarwnym marmurem, w tym rzadkimi odmianami bogatych kolorów: zielonym, czerwonym, różowym i żółtym. Marmurowy ikonostas zdobią malachit, kwarc i lapis lazuli. Na kopule katedry znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na historyczną część miasta.

Sobór św. Izaaka.

Kościół Zbawiciela na Krwi

Ta prawosławna katedra w stylu rosyjskim znajduje się na nabrzeżu Kanału Gribojedowa. Został wzniesiony dekretem Aleksandra III ku pamięci swego ojca, cesarza Aleksandra II, który w tym miejscu został śmiertelnie ranny w zamachu zorganizowanym przez Narodnaja Wolę.

Świątynia została wzniesiona jako pomnik cara męczennika i została zbudowana ze środków zebranych w całej Rosji. Katedra została konsekrowana w 1907 roku już za cesarza Mikołaja II. Dziś Kościół Zbawiciela na Rozlanej Krwi to muzeum, zabytek architektury rosyjskiej i obiekt dziedzictwa kulturowego o znaczeniu federalnym.

Nad wejściami znajdują się mozaikowe panele wykonane według szkiców słynnych rosyjskich artystów opartych na opowieściach ewangelicznych. Wnętrze świątyni to prawdziwe muzeum mozaik, którego ekspozycja jest dziś uważana za jedną z największych w Europie. W dekoracji wykorzystano klejnoty Ural, emalię i złoconą miedź. Kilka lat temu wznowiono nabożeństwa w katedrze.

Adres: Kościół Zbawiciela na Przelanej Krwi, Nabrzeże Kanału Gribojedowa, Sankt Petersburg, Rosja.

Kościół Zbawiciela na Krwi.

Państwowe Muzeum-Rezerwat „Carskie Sioło”

Muzeum-Rezerwat Carskie Sioło jest wybitnym zabytkiem architektury światowej i znajduje się 25 km na południe od Petersburga, w mieście Puszkin. Jego struktura obejmuje Park Aleksandra z pawilonami i pałacem, Park Katarzyny z pałacem i pawilonami, a od 2014 roku do muzeum włączono Park Babolowski z pałacem.

Zespół architektoniczny z XVIII-XIX wieku został uszkodzony podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ale został odrestaurowany i odrestaurowany. W 1990 roku zespół pałacowo-parkowy Muzeum-Rezerwatu Carskie Sioło został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Adres: Carskie Sioło, ulica Sadowaja, Puszkin, Petersburg, Rosja.

Pawilon „Ermitaż” w Carskim Siole.

Pałac i Park Katarzyny

Arcydzieło architektury, znane również jako Wielki Pałac Carskiego Sioła, wraz z parkiem, który jest zabytkiem sztuki krajobrazowej, jest częścią Państwowego Muzeum-Rezerwatu Carskie Sioło. Dominantą zespołu pałacowo-parkowego jest okazały pałac zbudowany za czasów Katarzyny I na początku XVIII wieku i przebudowany w stylu późnego baroku według projektu architekta B.F. Rastrelli.

Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Pałac Katarzyny został poważnie uszkodzony. Skrupulatna renowacja jest nadal przeprowadzana, jednak niektóre sale są już otwarte dla turystów. Odrestaurowana została również legendarna Bursztynowa Komnata z początku XVIII wieku, utracona podczas wojny. Prace nad jego odbudową z kaliningradzkiego bursztynu trwały 22 lata i zakończono w 2003 roku, z okazji 300-lecia Petersburga.

Adres: Pałac Katarzyny, ulica Sadowaja, Puszkin, Petersburg, Rosja.

Pałac Katarzyny.

Pałac i Park Aleksandra

Od strony wejścia głównego do Pałacu Katarzyny przylega Park Aleksandra. Istnieje kilka starożytnych pawilonów i budynków, grota-źródło i Pałac Aleksandra, zbudowany w stylu klasycznym. Ten surowy budynek od strony północnej ozdobiony jest okazałą kolumnadą. Pałac został wzniesiony pod koniec XVIII wieku według projektu architekta J. Quarenghiego dla przyszłego cesarza Aleksandra I.

Na początku XX wieku pałac Aleksandra pełnił funkcję głównej rezydencji rodziny cesarskiej. Tutaj koncentrowało się całe życie dworskie, odbywały się przyjęcia i obchodzono święta. Dziś w niektórych salach pałacu odtworzono dawne wnętrza z archiwalnych fotografii. Tutaj częściowo zachowały się meble, wystrój wnętrz, meble, gobeliny, porcelana i obrazy.

Adres: Pałac Aleksandra, ulica Pałacowa, Puszkin, Petersburg, Rosja.

Pałac Aleksandra.

Twierdza Piotra-Pawla

Twierdza Piotra i Pawła, położona w centrum Petersburga, na wyspie Zayachy, uważana jest za historyczny rdzeń, wokół którego zbudowano miasto. Jej założycielem jest Piotr I, a data założenia to 1703 rok. Ta fortyfikacja nigdy nie została zaatakowana przez wrogów i służyła jako więzienie dla przestępców państwowych.

Dziś twierdza jest oddziałem Muzeum Historii Petersburga i można ją zwiedzać z przewodnikiem. Na jego terytorium znajduje się Katedra Piotra i Pawła – grób rosyjskich cesarzy, Muzeum Kosmonautyki i Rakiety oraz pomnik Piotra Wielkiego, którego autorem był rzeźbiarz Michaił Szemyakin. Codziennie o godzinie 12:00 z bastionu Twierdzy Piotra i Pawła wystrzeliwana jest armata sygnałowa.

Adres: Twierdza Piotra i Pawła, Sankt Petersburg, Rosja.

Twierdza Piotra-Pawła.

Sobór Kazański

Sobór Kazański jest jednym z największych kościołów w Petersburgu. Budowa trwała 10 lat i została poświęcona w 1811 roku. Katedra została zbudowana w stylu wysokiego klasycyzmu (Imperium) według projektu architekta A.N. Woronikhin. W katedrze znajduje się główna świątynia – wizerunek Kazańskiej Ikony Matki Bożej.

Katedra jest rodzajem pomnika rosyjskiej chwały wojskowej. To tutaj wielki dowódca M.I. Kutuzowa i trzymał klucze do zdobytych miast, sztandary armii francuskiej i inne trofea wojenne. Pomniki M.I. Kutuzow i M.B. Barclay de Tolly. Obecnie katedra kazańska jest aktywną cerkwią prawosławną.

Adres: Katedra Kazańska, Plac Kazański, Petersburg, Rosja.

Sobór Kazański.

Muzeum Faberge

To muzeum jest jednym z nowych, pojawiło się w północnej stolicy w 2013 roku. Muzeum powstało z myślą o zbieraniu, eksponowaniu i popularyzowaniu najlepszych dzieł sztuki rosyjskiej. Ważnym zadaniem jest także powrót utraconych arcydzieł do ojczyzny. Ekspozycja Muzeum Faberge znajduje się w 11 salach Pałacu Naryszkin-Szuwałowa, który znajduje się na nabrzeżu rzeki Fontanki.

Kolekcja oparta jest na pracach stworzonych przez firmę wybitnego rosyjskiego jubilera Carla Gustava Faberge. Perłą ekspozycji jest 9 unikalnych pisanek stworzonych dla cesarskiej dynastii Romanowów. Zbiór eksponatów obejmuje ponad 4 tysiące obiektów, w tym biżuterię, srebra i prace jubilerów, którzy byli rówieśnikami Faberge i jego konkurentów.

W gotyckiej sali pałacu eksponowana jest kolekcja ikon rosyjskich, a w Sali Wystawowej obrazy znanych rosyjskich malarzy.

Adres: Muzeum Faberge, nabrzeże rzeki Fontanka, Sankt Petersburg, Rosja.

Muzeum Fabergego.

Centralny Park Kultury i Wypoczynku. SM Kirova (Park na wyspie Elagin)

Wyspa Yelagin, najbardziej wysunięta na północ u ujścia Newy, to wyjątkowy kompleks chroniony przyrodą. W swojej historii zmienił wielu właścicieli, a przed rewolucją był jedną z rezydencji cesarskich. Wyspa otrzymała swoją nazwę od imienia jednego z właścicieli, rosyjskiego męża stanu I.P. Jelagin. Pod koniec XVIII wieku we wschodniej części wyspy wzniesiono Pałac Yelagin, a na wyspie założono park angielski z kanałami, stawami, mostami, grotami i pawilonami.

W 1987 roku w pałacu umieszczono ekspozycję Muzeum Rosyjskiej Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej oraz Wnętrz z kolekcją przedmiotów z XVIII – XX wieku. Na wyspie znajduje się Centralny Park Kultury i Wypoczynku, pawilony, zabytki, tereny sportowe, przystań, mini-zoo oraz Budynek Stajni, w którym odbywają się wystawy.

Adres: Centralny Park Kultury i Wypoczynku. S. M. Kirova, Wyspa Elagin, Sankt Petersburg, Rosja.

Centralny Park Kultury i Wypoczynku. S. M. Kirova (Park na wyspie Elagin).

Newa

Newa jest jedyną rzeką wypływającą z jeziora Ładoga. Przenosi swoje wody przez terytorium obwodu leningradzkiego i całego Sankt Petersburga, a następnie wpada do Morza Bałtyckiego. W 1990 roku Newa wraz ze znajdującym się na jej brzegach kompleksem zabytków historycznego centrum Petersburga została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gałęzie delty Newy to Fontanka, Moika, Kanał Gribojedowa, Kanał Obvodny i inne dopływy. Na całej swojej długości Newa jest uważana za rzekę żeglowną. Jedną z popularnych wycieczek są wycieczki statkiem po Newie i jej dopływach na łodziach i statkach wycieczkowych. Z pokładu jachtu rozciągają się wspaniałe panoramiczne widoki na architektoniczne arcydzieła północnej stolicy, które robią niezatarte wrażenie nawet na wyrafinowanych podróżnikach.

Adres: Newa, Sankt Petersburg, Rosja.

Newy.

Подробнее: https://tripplanet.ru/dostoprimechatelnosti-sankt-peterburga/

Teatr Maryjski

Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu Maryjski jest jednym z wiodących teatrów muzycznych nie tylko w Rosji, ale na całym świecie. Założony pod koniec XVIII wieku funkcjonował pod zwierzchnictwem dyrekcji Teatrów Cesarskich. Budynek, w którym dziś mieści się teatr, zaprojektował architekt A.K. Kavos w 1860 roku.

W repertuarze Teatru Maryjskiego znajdują się zarówno spektakle z wieloletnią tradycją, jak i produkcje współczesne, w tym balety klasyczne i opery kompozytorów rosyjskich i zagranicznych. Wśród nich są Spartakus, Giselle, Romeo i Julia, Don Kichot, Jezioro Łabędzie, Traviata, Czarodziejski flet i inne. Poza sezonem na scenie Teatru Maryjskiego występują zespoły objazdowe z innych miast i krajów.

Adres: Teatr Maryjski, Plac Teatralny, Petersburg, Rosja.

Teatr Maryjski.

Ławrań Aleksandra Newskiego

Ławra Aleksandra Newskiego to pierwszy klasztor w Petersburgu, który uważany jest za największy w mieście. Został założony z rozkazu Piotra I w 1713 roku i jest czynnym klasztorem prawosławnym. Klasztor otrzymał status Ławry w 1797 roku za cesarza Pawła I. Świątynia katedralna Ławry Aleksandra Newskiego to Katedra Trójcy Świętej, zbudowana w 1790 roku w stylu klasycystycznym według projektu I.E. Starow.

Dziś Ławra Aleksandra Newskiego przyciąga nie tylko wierzących. Turystów interesuje nekropolia, na której spoczęło wiele wybitnych postaci z XVIII-XIX wieku, oraz architektoniczny kompleks Ławry. Każdy z budynków ma swoją historię, którą opowie przewodnik.

Adres: Ławra Świętej Trójcy Aleksandra Newskiego, nabrzeże rzeki Monastyrka, Sankt Petersburg, Rosja.

Katedra Trójcy Świętej i Ławra Aleksandra Newskiego.

Wyspa Wasiljewska

Wyspa Wasiljewska, położona w delcie Newy, była pierwotnie planowana jako centrum Petersburga: miały się tu znajdować prawie wszystkie ważne obiekty państwowe. Jednak podczas budowy północnej stolicy plany uległy zmianie, a wielu wybitnych architektów i utalentowanych rzeźbiarzy przekształciło Wyspę Wasiljewska w jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście.

Znajdują się tam pomniki akademika I.P. Pawłowa i Michaiła Łomonosowa, znajduje się Pałac Mieńszikowa, dom Tanyi Sawiczewej i zabytkowy budynek Dwunastu Kolegiów. Na wyspie znajduje się wiele muzeów, w tym Kunstkamera, Erarta Museum, Academician I.P. Pavlova i muzeum-mieszkanie A.I. Kuindzhi.

Ale główną atrakcją był i pozostaje zespół architektoniczny Mierzei Wasiljewskiej, który obejmuje budynek Giełdy i dwie majestatyczne kolumny rostralne.

Adres: Wyspa Wasiljewska, Sankt Petersburg, Rosja.

Wyspa Wasilewskiego.

Państwowe Muzeum Rosyjskie

Muzeum Rosyjskie, mieszczące się w historycznym centrum Petersburga, zostało założone dekretem Mikołaja II w 1895 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło wiosną 1898 roku. Ekspozycja muzeum znajduje się w kilku budynkach: Pałac Michajłowski, Zamek Michajłowski (inżynieryjny), Pałac Marmurowy, Pałac Stroganowa i Letni Pałac Piotra I.

Kompleks muzealny obejmuje również: Ogród Michajłowski, Ogród Letni, Dom Piotra I i ogród Zamku Michajłowskiego (inżynierskiego). Najbogatsza kolekcja Muzeum Rosyjskiego obejmuje ponad 410 tysięcy cennych eksponatów. Wśród nich są obrazy i ikony, sztuki dekoracyjne i użytkowe oraz rzeźby, ryciny i materiały archiwalne.

W muzeum można zobaczyć ikony Andrieja Rublowa, obrazy I.E. Repin i sztuczna inteligencja Kuindzhi, arcydzieła K.P. Bryulłowa i I.K. Aiwazowski. W latach sowieckich ekspozycję muzeum uzupełniono dziełami sztuki XX wieku.

Adres: Muzeum Rosyjskie, ul. Inżynierska, Sankt Petersburg, Rosja.

Państwowe Muzeum Rosyjskie.

Plac Pałacowy

Zespół architektoniczny Placu Pałacowego powstał w drugiej połowie XVIII – pierwszej połowie XIX wieku. Nad placem górują: budynek dowództwa Korpusu Gwardii, łukowaty budynek Sztabu Generalnego z Łukiem Triumfalnym oraz Pałac Zimowy, od którego plac wzięła nazwę. W centrum Placu Pałacowego znajduje się Kolumna Aleksandra wykonana z litego kamienia.

Ten monument w stylu empirowym, autorstwa Auguste Montferrand, spoczywa na piedestale tylko ze względu na swój ciężar. W ramach historycznego rozwoju centrum Petersburga Plac Pałacowy został w 1990 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś jest to deptak i najpopularniejsza miejscowość turystyczna północnej stolicy.

Odbywają się tu parady, zawody lekkoatletyczne, festiwale miłośników pieśni bardów oraz koncerty popularnych wykonawców.

Adres: Plac Pałacowy, Plac Pałacowy, Petersburg, Rosja.

Plac Pałacowy.

Gotyckie Stajnie Pałacowe

Ten zespół zabytkowych budynków, zajmujący cały blok, powstał w Peterhofie w połowie XIX wieku. Kiedy spełniał swoje przeznaczenie, mieściło się tu 328 koni. Oprócz stajni w skład kompleksu wchodziły budynki administracyjne, budynki mieszkalne dla pracowników, arena, kuźnia, szpital weterynaryjny, magazyny i wozownia.

Ciekawe są pałacowe stajnie, które zostały zbudowane według projektu architekta N.L. Benois w stylu pseudogotyckim. Kompleks wygląda jak średniowieczny gotycki zamek z dziewięcioma masywnymi wieżami na rogach. W centrum znajduje się ogromna arena, na której znajduje się specjalna skrzynia cesarska.

Adres: Stajnie Pałacu Gotyckiego, ulica Avrova, Peterhof, St. Petersburg, Rosja.

Gotyckie Stajnie Pałacowe.

Krążownik „Aurora”

Słynny statek, zwodowany w 1900 roku, brał udział w kampaniach wojennych i bitwach przed rewolucją. 25 października 1917 roku krążownik Aurora stał się jednym z głównych symboli rewolucji październikowej. Salwa wystrzelona z jego dział posłużyła jako sygnał do rozpoczęcia szturmu na Pałac Zimowy.

W 1957 roku krążownik Aurora stał się statkiem-muzeum. Dziś jest pomnikiem historii floty i jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej. Ekspozycja znajdująca się na pokładzie Aurory opowiada o historii krążownika i jego udziale w trzech wojnach: rosyjsko-japońskiej, I wojnie światowej i Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Adres: Krążownik Aurora, nabrzeże Petrogradskaya, Sankt Petersburg, Rosja.

Krążownik „Aurora”.

Muzeum Kunstkamera

Kunstkamera została pomyślana jako „gabinet rarytasów” – nauk artystycznych, historycznych i przyrodniczych. To muzeum, założone przez Piotra I w 1714 roku, było jednym z pierwszych w Rosji. Dla szybko rosnącej kolekcji wzniesiono specjalny budynek, którego budowę ukończono w 1734 roku. Dziś

Kunstkamera jest obiektem dziedzictwa kulturowego o znaczeniu federalnym, a budynek muzeum uważany jest za wybitny przykład baroku Piotrowego. Muzeum Antropologii i Etnografii Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk (jest to współczesna nazwa Kunstkamery) jest jednym z największych tego typu. Znany jest przede wszystkim z kolekcji anatomicznych rzadkości i anomalii. Jednak jej ekspozycja posiada również duży zbiór przedmiotów reprezentujących kulturę i życie różnych narodów świata.

Adres: Kunstkamera, nabrzeże Universitetskaya, Sankt Petersburg, Rosja.

Muzeum Kunstkamery.

Pałac Maryjski

Pałac Maryjski, którego budowę ukończono w 1844 roku, jest ważną częścią zespołu architektonicznego Placu św. Izaaka. Pałac został zbudowany dla Marii Nikołajewnej, córki cesarza Mikołaja I. Po rewolucji lutowej w tym budynku mieścił się Tymczasowy Rząd Rosji, następnie Zgromadzenie Ustawodawcze, a po rewolucji październikowej – Naczelna Rada Gospodarki Narodowej i Ludowy Komisariat Własności.

Dziś w Pałacu Maryjskim odbywają się posiedzenia parlamentu miejskiego Sankt Petersburga – Zgromadzenia Ustawodawczego. Architektura tego monumentalnego budynku łączy kilka stylów, co jest typowe dla eklektyzmu. Pałac Maryjski jest uznawany za obiekt dziedzictwa kulturowego i jest uważany za najlepsze dzieło architekta A.I. Stackenschneidera.

Adres: Pałac Maryjski, Plac św. Izaaka, Sankt Petersburg, Rosja.

Pałac Maryjski.

Newski Prospekt

Newski Prospekt to przede wszystkim to, co powinieneś zobaczyć w Petersburgu . Rozciągał się na 4,5 km od Admiralicji do Ławry Aleksandra Newskiego. Znajdują się tu liczne zabytki architektury, muzea, teatry i inne instytucje. Jako część historycznej części Petersburga ulica ta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Newski Prospekt to najważniejsza historyczna „arteria” miasta, która przyciąga wszystkich turystów.

Tutaj każdy budynek ma swoją legendę i zasługuje na osobną historię. Popularne atrakcje znajdują się na Newskim Prospekcie: Admiralicja, dom firmy Singer, Gostiny Dvor, Pałac Aniczkowa i Most Aniczkowa z rzeźbami Klodta, Ławra Aleksandra Newskiego, pomnik Katarzyny II, Katedra Kazańska, Pałac Stroganowa, Eliseevsky Sklep, Pałac Beloselsky-Belozersky, teatr Aleksandryński i inne.

Adres: Newski Prospekt, Petersburg, Rosja.

Newski Prospekt.

Ogródek letni

Ogród Letni, założony dekretem Piotra I nad brzegiem Newy, stał się pierwszym ogrodem w Petersburgu. Początkowo powstał jako letnia rezydencja królewska, a prace prowadzono pod przewodnictwem Piotra I: planowanie i tworzenie granic ogrodu, osuszanie gleby i sadzenie drzew, budowanie fontann i przygotowanie terenu pod suwerenne budowle.

Zgodnie z ówczesną modą ogród miał poprawny geometrycznie układ z prostymi alejkami i wyraźną symetrią. Dziś Ogród Letni to najstarszy zespół parkowy i zabytek sztuki ogrodniczej. Znajdują się tu marmurowe rzeźby, pomniki i fontanny, a ażurowa krata Ogrodu Letniego jest jednym z symboli Petersburga.

Adres: Ogród Letni, Nabrzeże Kanału Łabędziego, Sankt Petersburg, Rosja.

Ogródek letni.

Wszechrosyjskie Muzeum A.S. Puszkina i gałęzie

Ten kompleks muzealny, znajdujący się w Petersburgu i Puszkinie, pochodzi z 1879 roku. Oprócz głównej ekspozycji obejmuje pięć muzeów pamięci: Muzeum Pamięci-Mieszkanie A.S. Puszkin z gabinetem poety, Muzeum Liceum Pamięci, A.S. Puszkina, majątek-muzeum G.R. Derzhavin i Muzeum-mieszkanie N.A. Niekrasow.

Każde z muzeów mieści się w zabytkowych budynkach, będących zabytkami architektury i kultury XVIII-XIX wieku. W kompleksie muzealnym znajduje się najbogatsza kolekcja gromadzona przez wiele dziesięcioleci. W lokalu odtwarzane są wnętrza, wyposażenie i klimat epoki Puszkina. Ekspozycja obejmuje dokumenty, dzieła sztuki, przedmioty sztuki i rzemiosła oraz życie codzienne należące zarówno do samego poety, jak i jemu współczesnych. Rękopisy A.S. Puszkina prezentowane są w kopiach wykonanych na papierze archiwalnym.

Adres: Wszechrosyjskie Muzeum A.S. Puszkin, nabrzeże rzeki Moika, Sankt Petersburg, Rosja.

Wszechrosyjskie Muzeum A.S. Puszkina.

Most Pałacowy

Panorama Petersburga byłaby niepełna bez słynnych budowli inżynierskich miasta – mostów zwodzonych. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Most Pałacowy, który w 2016 roku obchodził stulecie swojego istnienia.

Łączy brzegi Bolszaja Newy w centralnej części miasta. Wizerunek Mostu Pałacowego z wzniesionym dwuskrzydłowym przęsłem jest jednym z symboli stolicy północnej. Położony dosłownie rzut kamieniem od Pałacu Zimowego most ten przyciąga turystów, którzy przechadzają się z Ermitażu na Mierzeję Wasiljewskiej.

Adres: Palace Bridge, Palace Bridge, Sankt Petersburg, Rosja.

Most Pałacowy.

Admiralicja

Budynek Admiralicji w stylu Imperium Rosyjskiego wzniesiono na początku XVIII wieku nad brzegiem Newy. Znajdowały się tu instytucje floty morskiej i rzecznej Rosji: Ministerstwo Marynarki Wojennej, Główny Dyrekcja Hydrograficzna, Muzeum Marynarki Wojennej, Dowództwo Główne Marynarki Wojennej i Katedra Admiralicji.

Dziś zarys 72-metrowej monumentalnej wieży Admiralicji uważany jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych sylwetek architektonicznych Petersburga i jego „wizytówkę”. A złota łódź na iglicy Admiralicji jest historycznym symbolem północnej stolicy.

Adres: Admiralicja, Przełęcz Admiralicji, Sankt Petersburg, Rosja.

Admiralicja.

Muzeum Erarta

Największe prywatne muzeum sztuki współczesnej w kraju to projekt non-profit, z którego cały dochód przeznaczany jest na rozwój muzeum, tworzenie programów twórczych i wspieranie sztuki współczesnej. Misją Muzeum Erarta jest popularyzacja twórczości utalentowanych artystów i odkrywanie nowych nazwisk.

Muzeum jest platformą dla mistrzów różnych pokoleń i kierunków – zarówno dla uznanych rosyjskich autorów, jak i młodych oryginalnych artystów. Odbywają się tu wycieczki, wystawy, koncerty, spektakle teatralne i inne imprezy. Ekspozycja stała obejmuje ponad 2,8 tys. dzieł sztuki powstałych w drugiej połowie XX – początku XXI wieku.

Adres: Muzeum Erarta, 29 linia Wyspy Wasiljewskiej, Sankt Petersburg, Rosja.

Muzeum Erarty.

Pałac Michajłowski

Pierwszym właścicielem Pałacu Michajłowskiego był wielki książę Michaił Pawłowicz, syn cesarza Pawła I. Pałac został zbudowany według projektu wybitnego architekta K.I. Rossi, a jego budowę ukończono w 1825 roku. Wystrój wnętrza uderzał swoim luksusem: kopie antycznych rzeźb, płaskorzeźby na ścianach, parkiet ze szlachetnego drewna.

Pod koniec XIX wieku Pałac Michajłowski został zakupiony przez skarb państwa i przebudowany na muzeum przez architekta V.F. Świnina. Obecnie nadal znajduje się tutaj ekspozycja muzealna: budynek jest zajmowany przez Państwowe Muzeum Rosyjskie. W jego salach prezentowane są wybitne dzieła rosyjskich i radzieckich artystów i rzeźbiarzy.

Adres: Pałac Michajłowski, ulica Inżynierska, Sankt Petersburg, Rosja.

Pałac Michajłowski.

Klasztor Smolny

Klasztor Smolny został założony na polecenie cesarzowej Elżbiety Pietrownej w połowie XVIII wieku. Funkcjonował przez 20 lat, ale zespół architektoniczny klasztoru jest nadal ozdobą Petersburga. Zespół klasztorny został zbudowany w stylu barokowym według projektu wybitnego architekta Bartolomeo Rastrelli.

Jest także autorem Wielkiego Pałacu Peterhof, Pałacu Zimowego w Petersburgu, kościoła św. Andrzeja w Kijowie i innych wspaniałych budowli w stylu elżbietańskiego baroku. Do budowy klasztoru Elizaveta Pietrowna wybrała jedno z najpiękniejszych miejsc na lewym brzegu Newy. Dominującym zespołem architektonicznym jest Katedra Smolny o wysokości 93,7 metrów.

Większość fachowców zgadza się, że Katedra Smolny nie ma sobie równych pod względem doskonałości proporcji i elegancji dekoracji dekoracyjnej. Dziś jest to filia muzeum i czynna cerkiew, której lokal może pomieścić do 6 tys. osób.

Adres: Katedra Smolny, Plac Rastrelli, Sankt Petersburg, Rosja.

Katedra Smolny.

Dom firmy Singer

Wyrażenie „centrum biurowe” wcale nie jest związane z tym wspaniałym budynkiem, położonym przy Newskim Prospekcie, naprzeciwko Katedry Kazańskiej. Większość mieszczan zna go jako „Dom Księgi”, ale na początku XX wieku dla firmy Singer, znanego amerykańskiego producenta szycia, wzniesiono 6-kondygnacyjny budynek z poddaszem w stylu Art Nouveau. maszyny.

Ten piękny budynek ozdobiony jest rzeźbami autorstwa A.G. Adamson i ozdoby kwiatowe wykonane z kutego brązu. Łączna powierzchnia budynku to 7000 mkw. metrów. Dom został zbudowany według innowacyjnej jak na owe czasy technologii – na stalowej ramie. Dzięki temu możliwe stało się wykonanie ogromnych okien, witryn sklepowych oraz lekkiej wizualnie konstrukcji wieży z globusem na szczycie.

Po rewolucji w tym pięknym budynku mieściło się wydawnictwo Lenizdat oraz duża księgarnia. House of Books nadal zajmuje dwa niższe piętra, a zespół sieci społecznościowej VKontakte znajduje się w pozostałej części lokalu.

Adres: Zinger, Newski Prospekt, Petersburg, Rosja.

Dom firmy Singer.

Dom spółki handlowej Eliseev Brothers

Nie zdziw się, widząc ten zakład handlowy wśród zabytków Petersburga. Wnętrze sklepu braci Eliseev nie ustępuje luksusem bogatym pałacom, a sklep mieści się w budynku będącym zabytkiem architektury. Został wzniesiony w 1903 roku w stylu nowożytnym, zaprojektowanym przez architekta G.V. Baranowski.

Jeszcze w czasach sowieckich pod skromnym napisem „Gastronom nr 1” można było tu kupić przysmaki. Po renowacji w latach 2011-2012 w budynku sklepu Eliseevsky odtworzono historyczne wnętrza, w których projekt wykorzystano kryształy i złocenia, lustra i sztukaterie, mleczne szkło i witraże. Lalki poruszające się w oknie odgrywają sceny z Dziadka do orzechów. W centrum parkietu znajduje się kawiarnia, a na drugim piętrze restauracja dla smakoszy.

Adres: Dom Stowarzyszenia Handlowego Braci Eliseev, St. Petersburg, Rosja.

Dom Stowarzyszenia Handlowego Braci Eliseev.

Centrum Lakhta

Architektura Petersburga jest silnie kojarzona z iglicami. Budynki Admiralicji i Katedry Piotra i Pawła z wznoszącymi się iglicami od dawna stały się symbolami północnej stolicy. 462-metrowa wieża Centrum Lakhta podtrzymuje tradycję architektoniczną, której kulminacją jest cienka iglica skierowana ku niebu. Ten wieżowiec jest najbardziej wysuniętym na północ wieżowcem na świecie i najwyższym w Rosji i Europie.

Wysokość jest gorsza od jedynej konstrukcji – 540-metrowej wieży telewizyjnej Ostankino. Planowane jest otwarcie audytorium transformatora, planetarium, panoramicznej dwupoziomowej restauracji, kompleksu sportowego, otwartego amfiteatru na widowiska wodne, platformy obserwacyjnej z teleskopami oraz powierzchni wystawienniczej w kompleksie publiczno-biznesowym Lakhta Center.

Ale nawet zwykły spacer w pobliżu petersburskiego wieżowca i efektowne zdjęcia wykonane na tle futurystycznego budynku przyniosą wiele wrażeń.

Adres: Centrum Lakhta, ulica Paradnaya, Petersburg, obwód leningradzki, Rosja.

Centrum Lachta.

Metro w Petersburgu

Metro jest jednym z głównych rodzajów transportu publicznego w mieście nad Newą. Został otwarty w 1955 roku i dziś składa się z 5 linii z 72 stacjami. Metro w Petersburgu jest uważane za jedno z najgłębszych na świecie. Ze względu na warstwy wodonośne, na których zbudowane jest miasto, ponad 60 stacji to stacje głęboko położone, a ponad 50 ma głębokość ponad 30 metrów.

Schody ruchome na stacji Ploshchad Lenina ciągną się aż na 100 metrów. Niektóre stacje metra w północnej stolicy wyposażone są w tzw. „windy poziome”. Zagraniczni turyści, przyzwyczajeni do skromnego i ponurego metra, zachwycają się wspaniałym designem stacji metra. 65 odmian kamienia naturalnego, panele dekoracyjne i mozaiki, szkło lane i złocenia, sztukaterie i kryształy, rzeźby, płaskorzeźby i pomniki – wszystko to można zobaczyć zjeżdżając do metra w Petersburgu.

Adres: Prospekt Newskiego, Petersburg, Rosja, 191186.

Stacja metra Newski perspektywa.

Pałac Jusupowa

Półtora wieku przed rewolucją pałac ten zmienił wielu właścicieli. Ale ponieważ jego ostatnimi właścicielami było pięć pokoleń rodziny książęcej Jusupow, przypisano mu imię Jusupowski. Obecnie istnieje Centrum Historyczno-Kulturalne, które prowadzi działalność wycieczkową, edukacyjną, koncertową i wystawienniczą.

Niepozorna żółta fasada budynku, znajdującego się na Nabrzeżu Moika, kryje za sobą prawdziwy skarb. Pałac przyciąga miłośników luksusowych starych wnętrz. Dobrze zachowały się tu rzeźby i obrazy, korytarze, schody, a nawet kino domowe. Przyjeżdżają tu także turyści, którzy interesują się tajnikami historii, bo to tutaj zginął Grigorij Rasputin. Książę Feliks Jusupow brał udział w tym spisku, a dziś w podziemiach pałacu odtworzono miejsce tej tajemniczej zbrodni.

Adres: Pałac Jusupowa na Mojce, ul. Dekabristov, Petersburg, Rosja.

Pałac Jusupowa.

Rzeka Fontanka

Przez centrum Petersburga przepływa rzeka Fontanka, a jej nabrzeże w całej okazałości ukazuje wspaniałe historyczne budowle. Na brzegu rzeki rozłożono Ogród Letni z Pałacem Letnim, wzniesiono Zamek Michajłowski, zbudowano pałace Szuwałowski i Szeremietewski. Wielki kompozytor Siergiej Prokofiew mieszkał i pracował w jednym z domów na nabrzeżu Fontanki.

Oto ich BDT. Tovstonogov i cyrk są jednymi z najstarszych w kraju. Na skrzyżowaniu Fontanki z Newskim Prospektem znajduje się luksusowy pałac książąt Beloselsky-Belozersky. W pobliżu znajduje się most Anichkov ze wspaniałymi rzeźbami poskramiaczy koni autorstwa rzeźbiarza P.K. Klodt. Na I Moście Inżynierskim wzniesiono pomnik Chizhik-Pyzhik. Jest najmniejszy w Petersburgu i waży zaledwie 5 kilogramów.

Adres: Fontanka, Petersburg, Rosja.

Rzeka Fontanka.

Kanał Obwodny

Największy kanał Sankt Petersburga pochodzi z Newy w pobliżu Ławry Aleksandra Newskiego i prowadzi swoje wody do rzeki Ekateringofka. W tym rejonie nie ma popularnych tras wycieczkowych, jednak spodoba się to miłośnikom spacerów po starych strefach przemysłowych na skarpie Kanału Obvodnego.

Znajdowały się tu pomieszczenia przemysłowe i sklepy fabryczne. Planetarium nr 1 i obecny Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w pobliżu warszawskiego dworca kolejowego znajdują się w tych miejscach. W rejonie Kanału Obwodnego znajduje się Muzeum Kolei Rosyjskich z kolekcją 118 sztuk historycznego taboru kolejowego. Tutaj można zobaczyć rzadkie lokomotywy, unikalne wagony i specjalny wojskowy sprzęt kolejowy.

Adres: Obvodnyy kan., Sankt Petersburg, Rosja.

Kanał Obwodowy.

Pałac Taurydów

Petersburska rezydencja G.A. Potiomkin-Tavrichesky został zbudowany dla Najjaśniejszego Księcia pod koniec XVIII wieku pod kierunkiem Katarzyny II. Pałac został zbudowany w stylu rosyjskiego klasycyzmu, a za budynkiem rozplanowano Ogród Taurydzki. Przed rewolucją w różnych okresach mieściła się tu rezydencja cesarska, Duma Państwowa i Rząd Tymczasowy.

Spotkała się tu także Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i odbył się I Wszechrosyjski Zjazd Rad. Obecnie Pałac Taurydzki został oddany do dyspozycji Zgromadzenia Międzyparlamentarnego krajów WNP. W Kopułowej Sali pałacu znajdują się organy dęte, które zostały wykonane w Barcelonie. Odbywają się w nim koncerty dawnej muzyki europejskiej i rosyjskich arcydzieł muzycznych z XVIII wieku.

Adres: Tauride Palace, Shpalernaya Street, Petersburg, Rosja.

Pałac Taurydów.

Oceanarium

To oceanarium jest jedynym w mieście nad Newą. W momencie otwarcia w 2006 roku była pierwszą tego typu instytucją w Rosji. Liczba odwiedzających oceanarium przekracza 600 tys. osób rocznie. Żywa kolekcja obejmuje ponad 4,5 tys. ryb i innych mieszkańców akwariów.

Reprezentowana jest tu flora i fauna różnych regionów planety: płaszczki i rekiny, meduzy i rozgwiazdy, żółwie i wydry azjatyckie, piranie amazońskie oraz mieszkańcy tropikalnych raf koralowych. Najmniejsze organizmy żyjące w oceanach świata można obserwować pod mikroskopem.

Goście akwarium mogą odbyć 2-tygodniowe szkolenie nurkowe z certyfikatem. Wieczorami dla zwiedzających odbywają się pokazy rekinów.

Adres: Oceanarium, ulica Marata, Petersburg, Rosja.

Oceanarium

Katedra marynarki wojennej Nikolo-Bogoyavlensky

Katedra morska św. Mikołaja została zbudowana w latach 1753 – 1762 według projektu architekta S.I. Chevakinsky w stylu rosyjskiego (elżbietańskiego) baroku. Został wzniesiony jako pierwsza katedra dla marynarzy rosyjskiej floty i pułkowa świątynia załogi Gwardii.

Katedra Marynarki Wojennej św. Mikołaja lub, jak to się nazywa, Katedra Marynarki Wojennej św. Mikołaja Cudotwórcy i Objawienia Pańskiego, nie została zamknięta nawet po rewolucji. Dziś jest to funkcjonująca cerkiew i najjaśniejszy zabytek architektury.

Adres: Katedra Marynarki Wojennej Nikolo-Bogoyavlensky, Plac Nikolskaya, Petersburg, Rosja.

Katedra marynarki wojennej Nikolo-Bogoyavlensky.

Dom Piotra I

Gdy w 1703 r. rozpoczęto budowę Twierdzy Piotra i Pawła, Piotr I osobiście nadzorował postęp prac. Dla władcy na jednej z wysp żołnierze stolarzy w ciągu zaledwie trzech dni wznieśli mały drewniany domek – pierwszy budynek nowego miasta.

Od tego czasu minęło ponad 300 lat, ale dom Piotra I zachował się prawie w swojej pierwotnej formie. Dziś w tym zabytkowym budynku, który ma tylko trzy sale, mieści się muzeum. Tu odrestaurowano wnętrza i zebrano rzeczy osobiste Piotra I. Wszystko jest ascetyczne, funkcjonalne, bez luksusu.

Adres: Dom Piotra I, nabrzeże Petrovskaya, Petersburg, Rosja.

Dom Piotra I.

Państwowe Muzeum Pamięci A. W. Suworowa

Państwowe Muzeum Pamięci A.V. Suworow został założony w 1900 roku przez Akademię Sztabu Generalnego. Pierwszych gości przyjął w 1904 roku. Jej ekspozycja, licząca ponad 100 tysięcy pozycji, jest w całości poświęcona Aleksandrowi Wasiljewiczowi Suworowowi.

Wielki dowódca stał się pierwszą osobą w kraju, na cześć której specjalnie utworzono i wzniesiono muzeum pamięci. Dziś Muzeum A.V. Suworow nadal zajmuje szary budynek z wysokim czterospadowym dachem. Podobnie jak forteca z wieżami strażniczymi i otworami strzelniczymi, znajduje się w centrum Petersburga.

Na fasadzie budynku znajdują się dwie mozaiki na temat kampanii wojskowych Suworowa. Autorem jednego z nich był artysta M.I. Zoshchenko jest ojcem pisarza M.M. Zoszczenko.

Adres: Państwowe Muzeum Pamięci A. W. Suworowa, ul. Kirocznaja, Petersburg, Rosja.

Państwowe Muzeum Pamięci A. W. Suworowa.

Centralne Muzeum Marynarki Wojennej

Centralne Muzeum Marynarki Wojennej. Cesarz Piotr Wielki to jedno z najstarszych muzeów w Rosji, założone w 1709 roku. Dziś muzeum jest jednym z największych muzeów morskich na świecie i posiada kilka oddziałów. Wśród nich są krążownik Aurora, okręt podwodny Narodowolec, Twierdza Kronsztad w Petersburgu, Droga Życia w obwodzie leningradzkim, Muzeum Floty Bałtyckiej w Bałtijsku i statek Michaiła Kutuzowa w Noworosyjsku.

Obecnie ekspozycja muzeum w Petersburgu znajduje się w 19 salach głównych i kompleksie wystawienniczym. Kolekcja obejmuje ponad 700 000 eksponatów, w tym ponad 2000 modeli statków. Oprócz funduszu okrętowego, flagi i sztandary, mundury i medale marynarki wojennej, rysunki i przedmioty życia na statku, rozbudowany fundusz uzbrojenia, dokumenty i ponad 62 tys. dzieł malarskich, graficznych i rzeźbiarskich, w tym prace I.K. Aiwazowski, K.P. Bryulłowa i innych artystów.

Adres: Centralne Muzeum Marynarki Wojennej, Nabrzeże Kanału Kryukowa, Sankt Petersburg, Rosja.

Centralne Muzeum Marynarki Wojennej.

Pole Marsowe

To miejsce, położone w historycznym centrum Petersburga, to duży plac z kompleksem pamięci poświęconym bohaterom za wolność Rosji. Pomnik powstał w pierwszych latach po rewolucji. Tutaj pochowani są uczestnicy wydarzeń i słynne postacie rewolucjonistów tamtej epoki. Dziś Pole Marsowe jest obiektem dziedzictwa kulturowego o znaczeniu federalnym.

Na jego terenie znajduje się pomnik z granitowych płyt, na których wyryte są imiona poległych bohaterów. Tutaj, w 1957 roku, zapalił się pierwszy wieczny płomień kraju. To od niego w 1967 roku zapalił pochodnię wiecznego płomienia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie.

Adres: Field of Mars, Sankt Petersburg, Rosja.

Pole Marsowe

Promenada Anglików

Nabrzeże Angielskie rozciąga się na długości 1,26 km wzdłuż lewego brzegu Newy i biegnie od Placu Senackiego do Kanału Nowo-Admirałtejskiego. Pojawiający się na początku XVIII w. wał zmieniał wiele nazw, aż w 1994 r. zwrócono mu pierwszą z nich. Za panowania Piotra I Nabrzeże Angielskie było swoistą wizytówką miasta – była to pierwsza rzecz, którą zobaczyli zagraniczni goście, gdy płynęli do Petersburga na statkach.

Dlatego też szczególną uwagę zwrócono na układ wału frontowego. Podczas budowy domów wykorzystano ciekawy element architektoniczny – solidną elewację, tj. nie ma przerw między budynkami. Dziś na Promenade des Anglais znajdują się zabytkowe budynki: luksusowe rezydencje szlacheckie, budynki Senatu, Kolegium Spraw Zagranicznych i Banku Handlowego. Wiele domów to zabytki architektury o dużej wartości kulturowej i historycznej.

Adres: Nabrzeże Angielskie, Sankt Petersburg, Rosja.

Nasyp angielski.

Nasyp Pietrowski

Nabrzeże Petrovskaya znajduje się na wyspie Petrogradsky i rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Newy na 770 metrów. Jest to jedna z najstarszych ulic w Petersburgu. W 1703 roku na tym skarpie wzniesiono drewniany dom królewski, przeznaczony dla Piotra I. Był to pierwszy budynek mieszkalny wybudowany w mieście.

Dom Piotra I nadal stoi na nabrzeżu Pietrowskim. Na jego terenie otwarto muzeum, którego ekspozycja prezentuje artefakty z czasów Piotra Wielkiego oraz autentyczne przedmioty należące do cara. Inne zabytki Nabrzeża Pietrowskiego: Pałac Wielkiego Księcia Nikołaja Nikołajewicza Jr., Dom Więźniów Politycznych – budynek mieszkalny z epoki konstruktywizmu i chińskie lwy shih tsza – rzeźby mitologicznych stworzeń, zainstalowane w pobliżu zejścia do Newy.

Adres: nabrzeże Petrovskaya, Sankt Petersburg, Rosja.

Nasyp Pietrowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *